Geri Dön
GündemGençler çiçek hediye etmeyi seviyor

Gençler çiçek hediye etmeyi seviyor

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, gençlerin “çiçek hediye etme davranışları” üzerine araştırma yaptı.

Gençler çiçek hediye etmeyi seviyor

HABER ARAŞTIRMA

Çevrim içi anketle gerçekleştirilen çalışmaya Türkiye’nin farklı üniversitelerinde 2020-2021 akademik yılında öğrenim gören 18-25 yaş arasında toplam 510 ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi katıldı. Öğrencilere, “Çiçek hediye eder misiniz?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 70.4’ü ‘evet’, derken yüzde 29.6’ı ‘hayır’ şeklinde yanıt verdi. ‘Çiçekler size ne hissettiriyor?’ sorusuna katılımcıların yüzde 7.1’i kendilerini özel hissettirdiklerini, yüzde 23’ü de mutlu hissettirdiği yanıtını verdi.

İlk çiçek anneye

“İlk olarak kaç yaşında kime çiçek hediye ettiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 31.9’u 5-10 yaş arası ve yüzde 19.1’i 10-15 yaş arası annelerine yüzde 12.2’si 15-20 yaş arasında sevgililerine ve yüzde 6.6’sı 5-10 yaş arası öğretmenlerine hediye ettiklerini belirtti.

‘Hediyeleşmede önemli bir araç’

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Çiçek hediyeleşmede önemli bir araç. Gençler çiçeği belli bir mana ve bir anlam içinde karşıdakine hediye etmektedir. Gençler arasında giderek kesme çiçeğin yaygınlığının azalarak saksıdaki çiçeğin tercih edilmesi sürdürülebilirlik ve ekolojik farkındalıkla yakından ilişkili ve sosyal bağların şekillendiriyor” dedi.

 

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet