Geri Dön
Gündem‘Göç bakanlığı kurulmalıdır’

‘Göç bakanlığı kurulmalıdır’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi,  Türkiye’nin karşı karşıya kalması muhtemel yeni sığınmacı dalgalarına hazırlıksız  yakalanmaması için göç ve entegrasyon bakanlığı kurulmasını istedi.

‘Göç bakanlığı kurulmalıdır’

 

İlgezdi, yazılı açıklamasında, Suriye’de Mart 2011’den beri süren  savaş ve çatışma ortamının sadece Suriye’yi değil, tüm bölgeyi ve Türkiye’nin  sınırlarını istikrarsızlığa ve kaos ortamına sürüklediğini belirtti.

CHP’nin çözüm odaklı siyaset ürettiğini aktaran İlgezdi, “CHP, Suriye  konusunda bütüncül, barıştan yana yeni bir siyaset dilinin oluşması için  sorumluluk almayı, diyalog ortamı yaratmayı ve sorunu, konunun bütün  paydaşlarıyla dayanışma içinde çözmek için politikalar üretmeyi görev kabul  etmektedir” ifadesini kullandı.

İktidarın “sorumsuz” politikaları sonucunda Türkiye’nin sığınmacılar  için geçici koruma merkezi olmaktan ziyade kalıcı bir açık hava hapishanesine  dönüştüğünü ileri süren İlgezdi, sığınmacı sorununun insanlık ayıbına dönüştüğünü  savundu.

İlgezdi, şöyle devam etti: “Suriyeli sığınmacıları Türkiye’de ‘geçici’ konumdan çıkartarak,  ‘kalıcı’ statüye kavuşturmak için mesai harcayan iktidarın bu tutumu, sorunu  insani boyutlardan soyutlayarak, iç politika malzemesi haline getirmektedir...  Hamasi ve maceracı dış politikalar, sığınmacı sorununu sürekli deprem  üreten fay hatları haline dönüştürmektedir. Türkiye’nin karşı karşıya kalması  muhtemel yeni sığınmacı dalgalarına hazırlıksız yakalanmaması için mutlaka bir  göç ve entegrasyon bakanlığı kurulmalıdır.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, FIFA Başkanı Infantino'yu kabul ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu'na katıldığı New York'ta, FIFA Başkanı Gianni Infantino'yu kabul etti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner