Geri Dön

'Gölden gaz çıkışı' iddiaları sonrası inceleme!

Burdur Gölü'nde kıyıya yakın bir alanda gaz çıkışının olduğu ve buna bağlı olarak "bir depremin meydana gelebileceği" iddiasının ardından üniversitelerden konunun uzmanı bilim insanları gölde inceleme başlattı.

'Gölden gaz çıkışı' iddiaları sonrası inceleme!

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden (MAKÜ) Deprem Araştırma ve Uzaktan Algılama merkezleri ile  jeoloji ve biyoloji bölümünden öğretim görevlileri, göl kıyısında termal  kamerayla görüntü aldı. Gölde, radyo aktivite ölçer cihazla ölçüm yapan bilim insanları, göl yüzeyinde kabarcıkların çıktığı alanda tuzluluk ve ısı ölçümü yaptı.

"KABARCIKLARIN OLDUĞU ALANDA GAZLA KARIŞIK SU ÇIKIŞI VAR"

Burdur MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.  Dr. İskender Gülle, gazetecilere yaptığı açıklamada, göl kıyısına yakın bir  bölgede çıkan kabarcıkların ne olduğunu anlamak için incelemede bulunduklarını  söyledi.

Yaptıkları ölçümler sonucu durumu değerlendireceklerini anlatan Gülle,  daha sonra gerekli detaylı açıklamanın yapılacağını ifade etti.

Gülle, "İlk tespitlerimize göre kabarcıkların oldu alanda gazla  karışık su çıkışı olduğunu belirledik. Bu tür kaynaklardan Burdur Gölü kenarında  bir sürü mevcut, yıllardır gözlemlediğimiz bir durum." ifadesini kullandı.

SDÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Erhan Şener de  yapılan ölçümlerde çok büyük bir fark olmadığına değinerek, "Alan yer altı suyu  çıkışını, boşalımını gösteriyor. Tabii bunu net bir şekilde söyleyebilmek için su  numunesi analizi yapıp göl suyuyla çıkan suyu ilişkilendirip farklarına bakmak  lazım." diye konuştu.

 

Jandarma uygulamada fark etti! Sahibi vermemek için silahını kafasına dayadıAntalya'da jandarmanın yol uygulamasında durdurulan bir araçta, yasak olan pitbull cinsi köpek bulunması sonucu ekipler köpeği almak istedi. Bu sırada araçtan inen köpeğin sahibi bir el havaya ateş ederek, silahı başına dayadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet