Gündem Efes-2022 tatbikatı nefes kesti! Fotoğraflar peş peşe geldi

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti! Fotoğraflar peş peşe geldi

09.06.2022 - 10:33 | Son Güncellenme:

Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın seçkin gözlemci bölümü gerçekleştirildi. Tatbikata Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli de katıldı. Tatbikata, Bayraktar TB2 ve Akıncı TİHA'lar damga vurdu.

Özay Şendir - Milliyet / Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük planlı tatbikatlarından Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın seçkin gözlemci bölümü gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

ERDOĞAN DA KATILDI

Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen tatbikata Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldı.

BAKAN AKAR: YUNANİSTAN SALDIRGAN TAVRINI DEVAM ETTİRMEKTEDİR

Tatbikatta konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, "Yunanistan, provokatif ve saldırgan tavrına devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'ne utanmadan yayılmacı diyor. Yunanistan'ı silahlanma çabaları beyhudedir. Yunanistan'ın haksız ve hukuksuz eylemlerine karşılık veriyoruz. Barış çabalarını sürdürüyoruz. Kimsenin toprağında gözümüz yok." dedi.

TATBİKATIN SON GÜNÜ

Tatbikatın son günündeki faaliyetleri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra 10'dan fazla ülkenin savunma bakanı ve genelkurmay başkanları ile TSK komuta kademesi takip etti.

Haberin Devamı

BATMAN'DAN HAVALANDI, İZMİR'DE VURDU

Tatbikata AKINCI TİHA'lar damga vurdu. Batman'dan kalkıp 1400 kilomotre uçtuktan sonra hedefi vuran AKINCI TİHA'lar nefes kesti. AKINCI TİHA'larda çift mühimmat kullandı.

TB2'LER 310 KİLOMETRE ÖTEDEN GELDİ

Bayraktar TB2'ler de Dalaman'dan 310 kilometre gelerek görevlerini başarıyla tamamladı. Meskun mahal çatışması senaryosunda da görev alan TB2'ler, 5 bin metre yüksekten, yerli mühimmat ile hedefleri tam isabetle vurdu.

TATBİKATIN FİİLİ BÖLÜMÜ SONA ERDİ

Efes 2022 Tatbikatı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takip ettiği bölümünde, ilk olarak amfibi harekatını destekleyen ateşler kapsamında keşif, gözetleme ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterlerinin koordineli saldırısı yapıldı. Ardından, tespit edilen düşman zırhlı araçları, tanksavar atışları ile imha edildi. Amfibi hücum harekatına yakın hava desteği sağlanırken, zamana duyarlı ve yüksek değerlikli hedefe direkt görev harekatı ve himaye görevi faaliyeti yapıldı, keskin nişancılar kritik hedefleri etkisiz hale getirdi. Daha sonra senaryo kapsamında belirlenen hedeflere Akıncı TİHA, Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), top ve havan ateşleri gerçekleştirildi. Tank ateşlerinin ardından hedeflere Akıncı tarafından MAM-L füzesi atılırken, meskun mahal muharebesi senaryosunda tünel tespit cihazı, mayın ve EYP tespit ve imha araçları kullanıldı. Tatbikatın fiili bölümü bu faaliyetlerle sona erdi.

Haberin Devamı

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

TOPÇU ATIŞLARI YAPILDI

Deniz top ateş desteğiyle kara bombardımanı yapılmasıyla başlayan tatbikatta, amfibi harekatını destekler nitelikteki topçu ve havan atışları yapıldı ardından Sikorsky tipi helikopter obüsü, CH-47 helikopteri ise mühimmat konteynerini hedeflenen bölgeye taşıdı. Senaryo kapsamında yaralanan personel, helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliye edildi ve ardından amfibi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği sağlandı. Amfibi harekat kapsamında makineli tüfek ve RPG 7 R/A atışları yapıldı. Yine amfibi hedef sahasındaki düşman denizaltısı, Sikorsky helikopterlerin daldırdığı sonar ile tespit edilerek, talim torpidosu atışı yapıldı ve denizaltı yüzeye çıkarıldı. Bu sırada amfibi harekatını desteklemek için belirlenen hedeflere topçu atışları yapıldı. Hava Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar, hava muharebe devriyesi görevini gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

YAMAÇ ÇÖKERTMESİ

Senaryo kapsamında, karadaki hedeflere ulaşmak için yamaç çökertmesi yapıldı, yerli ve milli silahlar AKSAR ve İYGAS sistemleri kullanılarak mayınlı saha temizlenip, tel engellerden geçit açıldı. Amfibi hücum harekatı, Heybeliada ve Büyükada korvetlerinden 6 kilometreden yapılan 76 mm top atışları, ABD ve Türk bataryalarının birleşik yaptığı obüs, keskin nişancı ve havan atışları ile desteklenirken, mayın avlama gemisinin (MAG) tespit ettiği mayın, otonom su altı aracı ve mayın harbi dalgıçları tarafından teşhis ve imha edildi. Keskin nişancı atışları, milli keskin nişancı tüfeği BORA ile yapıldı. Senaryo kapsamındaki harekat, taarruz helikopteri ile de desteklenerek, denizde arama- kurtarma ve sıhhi tahliye çalışması yapıldı.

11 BİN PERSONEL KATILIYOR

Efes-2022 tatbikatı, 37 dost ve müttefik ülkeden görevlendirilen birlik ve unsurla, 1100'ü yabancı yaklaşık 11 bin personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

MSB'DEN PAYLAŞIM

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan paylaşımda, "Dost ve müttefik 37 ülkeden katılımın olduğu ve 10 binden fazla personelin görev aldığı EFES 2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı aynı zamanda NATO'nun caydırıcılık ve savunma duruşuna yönelik Türkiye'nin katkılarının somut ve net bir göstergesidir." denildi.

NATO FOTOĞRAFLARI PAYLAŞTI

NATO'dan gerçekleştirilen tatbikata ilişkin paylaşım geldi. Tatbikat fotoğraflarının yer aldığı paylaşımda, "Efes-22 Tatbikatı Türkiye’de devam ediyor. 37 NATO üye, ortaklık ve dost ülkelerinden 1.000’den fazla personel tatbikatta yer aldı. Müşterek işbirliği başarının anahtarıdır." denildi.

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

GECE SAFHASI NEFES KESTİ

Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı Efes-2022'nin Seçkin Gözlemci Günü'nün gece safhası, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da katılımıyla gerçekleşti. Akar'ın, beraberindeki heyetle birlikte Savunma Sanayii Sergisi'ni gezmesinin ardından başlayan Seçkin gözlemci günü faaliyetlerinde, jenerik bir senaryo kapsamında topçu atışları ile desteklenen amfibi harekatı icra edilerek, hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vuruldu.

Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı Efes-2022'nin Seçkin Gözlemci Günü'nün gece safhası, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da katılımıyla gerçekleşti. Seçkim Gözlemci Günü'nün ilk gününe, Milli Savunma Bakanı Akar'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı ve diğer ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

Tatbikatta Doğu Birleşik Müşterek Görev Komutanı olarak görev yapan Ege Ordusu ve Garnizon komutanı Orgeneral Ali Sivri, uluslararası güvenlik ortamı göz önüne alındığında birleşik müşterek harekata karargah ve birliklerin harbe hazırlık seviyesini idame ettirmek ve kapsamlı yaklaşım çerçevesinde ilgili kamu kurum, kuruluşlarını bir araya getirerek muhtemel bir harekata yönelik birlikte çalışabilme yeteneklerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Orgeneral Sivri, "Bu düşünceyle planlanan Efes Tatbikatı, personel, silah, araç ve sistemlerin müşterekliği, çeşitliliği de dikkate alındığında uluslararası düzeyde benzerler arasında önde gelme özelliğini devam ettirmektedir." dedi. Orgeneral Sivri, silahlı kuvvetlerinin yanı sıra 7 bakanlık, 9 kamu kurum kuruluşu ile 43 savunma sanayi firmasının, kapsamlı yaklaşım çerçevesinde tatbikata aktif olarak katılım sağladığını aktardı.

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi

NEFES KESEN ANLAR

Tatbikatta ilk olarak, Özel Kuvvet timleri denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirerek, planlanan hedefleri etkisiz hale getirdi. Ön kuvvet harekatı kapsamında, SAT timleri ATAK bot ile SAS timleri ise süratli botlarla bölgeye intikal edip denize bırakıldı ve keşif harekatı gerçekleştirdi. Taarruz helikopterleri, ön kuvvet ve amfibi harekatını desteklemek için hedefleri ateş altına alırken, düşmana yardım götüren gemi ise kuvvetler tarafından ele geçirildi. Senaryo kapsamında gerçekleştirilen harekatta topçu ve havan unsurları da destek atışı yaparken, hedefler bir yandan hava güçleri ile ateş altına alındı. SAT ve SAS timleri tarafından tespit edilen sualtı mayınları da senaryo kapsamında tahrip edilmesinin ardından, amfibi aldatma harekatı yapıldı. Hazırlık ateşleri kapsamında planlı hedefler birleşik hava gücü tarafından ateş altına alınırken, inme bölgesinde tespit edilen hedefleri etkisiz hale getirmek amacıyla taarruz helikopterleri ile atışlar yapıldı. Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından muharebe arama kurtarma (MAK) görevi icra edildikten sonra ana karada amfibi yükleme bindirme yapan unsurlar senaryo gereği hava taarruzuna maruz kaldı. Tespit edilen hava hedefleri, hava savunma silahları ile ateş altına alınarak imha edildi.

Efes-2022 tatbikatı nefes kesti Fotoğraflar peş peşe geldi