Geri Dön
Gündem‘Güçlü aile için güçlü kadın şart’

‘Güçlü aile için güçlü kadın şart’

TBMM’de “kadın sorunlarına” ilişkin yeni alt komisyon kuruldu. Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Milletvekili Belgin Uygur, “Bir ailenin gücünü bünyesindeki kadının gücü belirler. Nitelikli ve güçlü aileler kurmanın tek yolu vardır; her alanda nitelikli ve güçlü kadınlar yetiştirmek” dedi

‘Güçlü aile için güçlü kadın şart’

Bahar Atakan - Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırıl-masında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Alt Komisyonu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Balıkseir Milletvekili Belgin Uygur, “Ev işleri, çocuk bakımı, yaşlı bakımı ve diğer ev içi sorumluluklar kadına atfedilmektedir. Erkeklerin ev içi sorumluluk almalarına ise kadına yardım gözüyle bakılmaktadır” dedi.

Alt komisyonun dünkü toplantısında konuşan Uygur, Anadolu’da aile kurumunun “tüten bir ocak” ve “yuva” metaforlarıyla anlatıldığına dikkati çekerek, “Bu ocağı yakan ve tüttüren kadındır ve yine yuvayı yapan dişi kuştur. Bu açıdan bakıldığında, bir ailenin gücünü bünyesindeki kadının gücü belirler.      Nitelikli ve güçlü aileler kurmanın tek yolu vardır; her alanda nitelikli ve güçlü kadınlar yetiştirmek. Kadınlarımızı güçlendirmenin en kestirme yolu ise onları bir şekilde hayatın her alanına, özellikle de ekonomi ve üretim sürecine dâhil etmektir. Fakat bu yeterli değildir, kadın istihdamının ve girişimciliğinin kalıcı ve sürdürülebilir kılınması gerekmektedir” diye konuştu.

Kadının yükü arttı

Türkiye’de kadın istihdamında artış olduğunu söyleyen Uygur, “Ancak, kadınların çalışma hayatında aktif rol almasıyla birlikte    aile içindeki sorumluluklarına ek olarak işle ilgili yeni yükümlülükler de dahil olmuştur. Kadın çalışanlar artan görev ve sorumluluklarını yerine getirmekte, yeni rollerine uyum sağlamakta zorlanmaya başlamışlardır. İş ve aile hayatı uyumu konusunda toplumun kendisine yüklediği roller de dikkate alındığında, kadının yükünün oldukça fazla olduğu herkesin malumudur. Ev işleri, çocuk bakımı, yaşlı bakımı ve diğer ev içi sorumluluklar kadına atfedilmektedir. Erkeklerin ev içi sorumluluk almalarına ise kadına yardım gözüyle bakılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Erkeklerle eşit fırsatlar

Uygur şöyle devam etti: “Bize düşen, kadınlarımızın omuzlarındaki yükü bir şekilde hafifletmektir. Babalara verilecek eğitimlerle ev içi sorumluluklar ve çocuk bakımı noktasında erkeğin de elini taşın altına koymasını sağlamaktır. İş ve aile yaşamını uyumlaştırma noktasında atacağımız adımlar kadının iş gücü piyasalarına dâhil olmasını ve bu piyasalarda erkeklerle eşit fırsatlara erişmesini kolaylaştıracaktır.”

Uygur, üniversitelerin kadın araştırma merkezleri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, konuyla ilgili çalışan akademisyenleri TBMM’ye davet edeceklerini bildirdi.

İstihdam oranı yüzde 28.9

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Ekonomi Statü Daire Başkanı Güler Özdoğan, bir taraftan kayıt dışı istihdamla mücadele ederken, bir taraftan iş gücüne katılım ve kadınların istihdama katılımı yönünde çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

TÜİK’in 2021 Temmuz verisine göre, kadınların istihdama katılım oranının yüzde 28.9 olduğunu söyleyen Özdoğan, “İş gücüne katılım oranı yüzde 34, kayıt dışı çalışma oranı yüzde 36.8. Elbette ki bu veriler bizim henüz arzu ettiğimiz düzeyde değil. İş gücü ve istihdam verilerinin yükseltilmesi, kayıt dışı oranlarının da düşürülmesi temel hedefimiz” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: “Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir”SMA (Spinal Muskuler Atrofi) Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında basın açıklaması yapan Bakan Koca, “Bakanlığımız SMA konusunda somutluk kazanmış, sonuç vaat eden bilimsel verilerden hareket etmektedir. Ve hepimiz biliyoruz ki, tıbbın ilk kuralı da, mevcut bilgiler ışığında hastaya zarar vermesi olası her şeyden kaçınmaktır. Bu kural gereği, tıp kendini sürekli olarak yeni bilgilere, ama riske girmeden adapte eder. Bu anlamda bilim öncü, hekimlik takipçidir” ifadelerini kullandı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz. Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler