Geri Dön
GündemGünde 3500 örnek incelenebilecek

Günde 3500 örnek incelenebilecek

Sağlık Bakanlığı'nca, evlilik öncesi zorunlu hale getirilen ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) tarama testi için laboratuvar hazırlandı.

Günde 3500 örnek incelenebilecek

ANKARA Milliyet - SMA testleri Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Genetik Hastalıklar Tarama Laboratuvarı'nda incelenmeye başladı. 24 Aralık'ta aile sağlığı merkezlerinden alınmaya başlanan testlerle ilgili süreç, 81 ilden gelen örneklerin çalışılacağı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Genetik Hastalıklar Tarama Laboratuvarı'nda düzenlenen basın toplantısında Tıbbi Genetik Uzmanı Doç. Dr. Taha Bahsi ve Tıbbi Genetik Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Cevdet Ceylan tarafından anlatıldı.

Buna göre, aile hekimlerine evlilik için başvuran, çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerden erkek bireyden bir tüp kan alınacak ve laboratuvara ulaştırılacak. Kanda DNA eldesi yapılacak ve PCR yöntemi ile tarama testleri çalışılacak. Sonuçlar aile sağlığı merkezlerindeki hekimlerin sistemine geçirilecek. Erkek bireyde taşıyıcılık olması durumunda sonrasında eşi de tarama programına dahil edilecek. Kadın partnerde sonuç negatif çıkarsa, çift takipten çıkarılacak ancak taşıyıcılık testi pozitif ya da şüpheli çıkarsa, çift danışmanlık için Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezleri'ndeki tıbbi genetik hekimlerine yönlendirilecek. Burada çiftlere genetik seçilimli tüp bebek imkanları anlatılacak. TÜİK verilerine göre ülkenin yıllık evlilik ortalaması olan 600 bin sayısı baz alınarak tasarlanan laboratuvarda, günde 3000-3500 arasında testin inceleneceği belirtildi. Planlamaya göre, iş akışının sağlıklı olması için iller haftanın belli günlerinde örnek gönderecek.