Geri Dön
GündemHababam sınıfı nerede çekildi? Hababam sınıfında kimler oynadı

Hababam sınıfı nerede çekildi? Hababam sınıfında kimler oynadı

Hababam sınıfı türk sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer alıyor. Bugün bile ekrana geldiğinde kendimizi izlemekten alıkoyamadığımız Hababam Sınıfı filmi hem çekildiği yer hem de oyuncu kadrosu ile hafızalarda önemli yer etmeye başardı. 1975 yılında çekilmeye başlanan serinin ilk filminin ardından devamı da çekilen film nerede çekildi? Hababam sınıfı oyuncu kadrosunda kimler yer aldı? İşte Hababam sınıfı hakkında merak edilen tüm detaylar

Hababam sınıfı nerede çekildi? Hababam sınıfında kimler oynadı

Rıfat Ilgaz'ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı nın ilk filmi 1975 yılında çekildi. Hababam Sınıfı filminde birçok usta isim yer alırken, üzerinden yıllar geçmesine rağmen bugün bile izleyenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Hababam Sınıfı filminin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Şener Şen gibi birçok usta isim yer alıyor:

HABABAM SINIFI NEREDE ÇEKİLDİ?

Hababam Sınıfı hikayesinin geçtiği, Özel Çamlıca Lisesi olarak filmde yer alan mekan aslında bir okul değil. Üsküdar’da Validebağ Korusu içerisinde bulunan Adile Sultan Kasrı film için mekan olarak kullanılmıştır.

Adile Sultan Kasrı, Sultan Abdülaziz tarafından Paris Saint-Barbe Mimarlık bölümünden mezun olan Nigoğos Amira Balyan veya kısa ismiyle Nigoğos Bey’e kız kardeşi Adile Sultan için 1853 yılında inşa ettirilmiştir. Kasrın birinci ve ikinci katlarında büyük ve orta sofa – salon yer alır. Girişler, birinci ve ikinci katlarda sahanlığa açılır. Şu anda öğretmenevi olarak kullanılan kasrın odalarından bir tanesi Hababam Sınıfı müzesi olarak düzenlenmiştir.

HABABAM SINIFINDA KİMLER OYNADI?

Hababam Sınıfı filmi Türk sinemasına damga vurmuş birçok ünlü yıldızı bünyesinde barındırıyor. Filmde oynayan karakterler lakaplarıyla da özdeşleşmiştir.

Hababam Sınıfı filmi oyuncu kadrosunda; Kel Mahmut – Münir Özkul, Hafize Ana – Adile Naşit, İnek Şaban – Kemal Sunal, Güdük Necmi – Halit Akçatepe, Damat Ferit – Tarık Akan, Badi Ekrem – Şener Şen gibi oyuncular bulunuyor. Bunların yanında Türk tiyatrosuna hizmetleri bulunan kaliteli oyuncular da Hababam Sınıfı kadrosunda yer almışlardır.

HABABAM SINIFI FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Özel Çamlıca Lisesi’nde okuyan bir grup haylaz öğrenciyi dize getirmeye çalışan Mahmut Hoca, nam-ı diğer Kel Mahmut’un okuldan kaçan, derslerine çalışmayan, maç tutkunu, hocalarla dalga geçen öğrencilerle olan maceralarını anlatan filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez üstleniyor. Arzu Film’in yapımcılığını yaptığı Hababam Sınıfı filmleri günümüzde yeni oyuncu kadrosuyla çekiliyor.

İlk filmden sonra Hababam Sınıfı (1975), Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976), Hababam Sınıfı Tatilde (1976), Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978), Hababam Sınıfı Güle Güle (1981) çekilmiş; günümüzde ise Hababam Sınıfı Merhaba (2003), Hababam Sınıfı Askerde (2004) ve Hababam Sınıfı Üçbuçuk (2005) ile seriye devam edilmiştir.