Gündem Haluk Levent'e yakalama emri çıktı

Haluk Levent'e yakalama emri çıktı

16.04.2008 - 17:00 | Son Güncellenme:

Dolandırıcılık iddiasıyla yargılanan şarkıcı Haluk Levent ile menajeri hakkında "yakalama emri" çıkarıldı.

Haluk Levente yakalama emri çıktı

"Borçlarını ödemeleri karşılığında 10 yıllık müzik çalışmalarının getirisini vereceği konusunda sözleşme yaptığı kişileri, başka bir şirketle anlaşması olduğunu söylemeyerek dolandırdığı" iddiasıyla yargılanan şarkıcı Haluk Levent ile menajeri hakkında "yakalama emri" çıkarıldı.

Haberin Devamı


İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Haluk Levent ile Ünal Acar katılmadı. Müşteki Mehmet Doğru ile Nimet Doğru ise duruşmada hazır bulundu.


Şikayeti sorulan müştekilerden Doğru, kendisinin tefeciliğe karşı bir insan olduğunu, Haluk Levent’in de bu durumu bildiği için kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi. Mehmet Doğru, "Bana tefecilerin eline düştüğünü söyleyerek yardım istedi. Ben de onun sözlerine inanarak kredi kullanıp kendisine ait çekleri ödedim" dedi.


Levent ile 10 yıllık bir sözleşme yaptıklarını belirten Doğru, bu sözleşme çerçevesinde 5 milyon 642 bin 800 YTL tutarında çek ödediğini söyledi.


Her ödemenin ardından başka ödemeler çıktığını, bir süre sonra ödeyemeyecek duruma geldiğini ifade eden Doğru, bu arada Haluk Levent’in başka bir şirketle 10 yıllık sözleşmesi olduğunu öğrendiğini kaydetti.

Haberin Devamı


Bunun üzerine Levent ve menajerinin kendisini mağdur ettiğini anladığını ve şikayetçi olduğunu söyleyen Doğru, sanıkların İzmir ve Antalya’da da başka kişileri dolandırdıklarını ve bunun bir televizyon programında yayımlandığını öne sürdü.


Diğer müşteki Nimet Doğru da Mehmet Doğru’nun eşi olduğunu ve eşinin beyanlarına katıldığını ifade ederek, sanıklar tarafından sahte çekler düzenlenerek, aleyhlerine kullanıldığını öne sürdü.


Mahkeme Heyeti Başkanı Tevfik Güngören, sanıklara çıkarılan davetiyelerin tebliğ edilmeden iade olduğunu tutanağa yazdırdı.


Söz alan müştekilerin avukatı Hülya Özer, davaya müdahil olmak istediklerini belirterek, sanıklar hakkında "yakalama emri" çıkarılmasını istediğini bildirdi.


Özer’in talepleri konusunda görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Emin Selimoğlu, sanıkların adreslerinin belli olmadığını ifade ederek, suçun niteliği de göz önüne alınarak işlemlerin hızlandırılması
için haklarında "yakalama emri" çıkarılmasını talep etti.


Haluk Levent ile Ünal Acar hakkında "yakalama emri" çıkarılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıkların bulunabilecekleri adresten araştırılmasını ve bulunmaları halinde en yakın ağır ceza mahkemesinde savunmaları alınarak serbest bırakılmasını hükme bağladı.

Haberin Devamı


Müştekilerin müdahil olma taleplerini de kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.


İDDİANAMEDEN


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, müşteki Mehmet Doğru ile Nimet Doğru’nun, Transtel Makina Sanayi İthalat ve İhracat Limited Şirketi’nin ortakları ve yetkilileri oldukları kaydediliyor.


Bu şirketin ekonomik durumunun iyi olduğu, Haluk Levent’in ise çok miktarda borcunun bulunduğu belirtilen iddianamede, Levent ile menajeri Ünal Acar’ın, "Levent’in 4,5 milyon YTL’lik borcunun ödenmesi karşılığında ve 10 yıllık müzik çalışmalarının getirisinin tamamının müştekilerle ortak şirket kurarak paylaşılması konusunda" müştekilerin şirketi ile sponsorluk sözleşmesi imzaladıkları anlatılıyor.


İddianamede, bu anlaşma gereği Levent’in borçlarının bu şirket tarafından ödendiği, ancak Levent’in 18 Kasım 1998 tarihinde başka bir şirketle imzaladığı ayrı bir anlaşma ile 18 Kasım 2008 tarihine kadar olan çalışmalarına karşılık 450 bin dolar peşin para aldığı, dolasıyla bu tarihe kadar bir gelirinin olmayacağı kaydediliyor.

Haberin Devamı


Levent ve Acar’ın eylemlerinin "nitelikli dolandırıcılık" suçunu oluşturduğu belirtilen iddianamede, sanıkların 2 ile 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.