Geri Dön
GündemHapisten çıkıp eyleme mi geldin?

Hapisten çıkıp eyleme mi geldin?

TKP üyesi bir grup, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıldönümü nedeniyle, Taksim’de anma düzenlemek istedi. Gruba müdahale eden polis, eylemi Birgün gazetesi adına izleyen Zeynep Kuray’a bu sözlerle bağırdı.

Hapisten çıkıp eyleme mi geldin?

Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi bir grup, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıldönümü nedeniyle, Taksim Meydanı’nda anma düzenlemek isteyince polis grup müdahale etti. Polis, ara sokaklara kaçan eylemcileri takip ederek, onlarcasını gözaltına aldı. Gözaltı sırasında bir polis müdürü Birgün Gazetesi muhabiri Zeynep Kuray’a, “Arkadaşların ne yaptı gördün mü? Hapisten çıkıp buraya mı geldin. Git buradan” diye tepki gösterdi.
İnsan avı başladı
TKP üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, dün saat 16.30 sıralarında Taksim Meydanı’nda 6 Mayıs 1972’de asılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak için, eylem yapmak istedi. Polis, grubu dağılmaları yönünde uyardıktan sonra biber gazı sıkarak müdahale etti. Eylemciler de ara sokaklara kaçarak, peşlerinden gelen polise taş attı. Bunun üzerine gruplara ayrılan çevik kuvvet ekipleri sokaklarda eylemcilerin peşine düştü.
Polis, önce İstiklal Caddesi, İmam Adnan Sokak ve ardından da Tarlabaşı Bulvarı üzerinde yaşanan kovalamaca sırasında onlarca eylemciyi gözaltına aldı. Atılan taşlardan yaralanan polisler de ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.
Eylemcilerin attığı taştan yaralanan bir polis memuru olay yerine ambulans gelmesini beklerken, bir polis müdürü o sırada fotoğraf çeken, KCK davasında tutuksuz yargılanan Birgün Gazetesi muhabiri Zeynep Kuray’a tepki gösterdi.
Zeynep Kuray’ın da polis müdürüne karşılık verdi. Polis müdürü, “Bak arkadaşın ne yaptı, polisin kolunu çıkarttı. Basınım diyorsun, bak sen yaptın yazıklar olsun size. Arkadaşın nasıl taş attı gördün mü? Sen var ya git kardeşim, provokatörlük yapıp duruyorsun. Gazetecisin değil mi? Basınsan git çek sağdan, niye çekmiyorsun” dedi.
‘İşimi alamazsın’
Polis müdürünün “Hapisten çıkıp buraya mı geldin. Git buradan” demesi üzerine de Kuray, “Ben mi yaptım. Sen benim kolumu çıkardın. Ben çekerken senin adamların bizim kolumuzu kırıyor. Benim işim bu. İşimi elimden alamazsın. Anladın mı? İstersen de istemesen de. Alandayız ve çekiyoruz” diye karşılık verdi.

Hapisten çıkıp eyleme mi geldin

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Balkanlar'dan gelen kar yağışı aralıklarla devam ediyorEdirne'nin Bulgaristan'a sınır köylerinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Yağan kar yağışı köy halkı ve çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler