Geri Dön
Gündem'Hayvanlara işkence yapanlara cezalar artacak'

'Hayvanlara işkence yapanlara cezalar artacak'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hazırlıkları süren yeni yasal düzenlemeyle hayvanlara işkence yapanlara ve kötü davrananlara yönelik cezai yaptırımların artırılacağını bildirdi.

'Hayvanlara işkence yapanlara cezalar artacak'

Pakdemirli, AA muhabirine, hayvan haklarına ilişkin yasa teklifinin  ilgili bakanlıkların görüşlerinin tamamlanmasıyla Meclise sevk edileceğini  söyledi.

Tarım ve Orman, Adalet ve İçişleri bakanlıklarının yasa teklifine  yönelik çalışmalar yürüttüğünü anımsatan Pakdemirli, hayvan haklarına ilişkin  Mecliste bir araştırma komisyonunun da çalışmalar yürüterek raporunu sunduğuna  dikkati çekti.

Pakdemirli, bu çerçevede hazırlanan düzenlemenin yılın ilk çeyreğinde  Meclisten çıkmasının öngörüldüğünü belirterek, "Tabii ki hayvanlara işkence  yapanlara, kötü davrananlara cezai yaptırımlar artacak. Ben eminim ki hayvan  hakları konusunda hassas olan vatandaşlarımızın gönüllerine su serpecek bir yasa  olacak." dedi.

Hayvanlara işkence yapanlara cezalar artacak

YASA TEKLİFİ TASLAĞINDA SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR

Öte yandan Meclise sunulması beklenen "5199 sayılı Hayvanları Koruma  Kanun Değişikliği Teklifi" taslağında son rötuşlar yapılıyor.

Üzerinde değerlendirmelerin sürdüğü taslakla hayvanlara işkence etmek,  kasten öldürmek, dövüştürmek, onlarla cinsel ilişkide bulunmak, nesli tehlike  altındaki hayvanları öldürmek ve bir hayvanın neslini yok etmek fiillerinin  "kabahat" kapsamından çıkarılması ve "suç" kapsamına alınması öngörülüyor.

Böylece, hayvanlara işkenceye, acımasızca ve zalimce muameleye 6 aydan  3 yıla kadar, kasten öldürmeye 6 aydan 4 yıla kadar, dövüştürenlere 3 aydan 2  yıla kadar, nesli tehlike altında olan bir hayvanı öldürene 1 yıldan 5 yıla  kadar, bir hayvanın neslini yok edenlere 5 yıldan 10 yıla kadar, cinsel ilişkide  bulunanlara 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor. Söz konusu  suçların adli para cezasına çevrilmesinin ve ertelenmesinin önüne geçilmesi de  düzenlemede yer alıyor.

 

 

30 Temmuz koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 83 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti. Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 424 bin 550 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet