Geri Dön
GündemHrant Dink'ten Almanya'ya Ermeni soykırımı tepkisi

Hrant Dink'ten Almanya'ya Ermeni soykırımı tepkisi

Hran Dink, 2005 yılında konuk olduğu bir programda Almanya'nın Ermeni sorununu kullanmasına sert tepki göstermişti.

Hrant Dink'ten Almanya'ya Ermeni soykırımı tepkisi

Alman Federal Meclisi “Ermeni Soykırımı” tasarısını onayladı. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere çok sayıda bürokrat ve siyasetçi bu olaya tepki gösterdi.

2007 yılında öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, emekli Orgeneral Kemal Yavuz’la birlikte Tuncay Özkan’ın Kanaltürk’teki programında Almanya'nın Ermeni Sorununu kullanmasından son derece rahatsız olduğunu deklare etmiş.

İşte Hrant Dink'in, emekli Orgeneral Kemal Yavuz ve Tuncay Özkan’ın Kanaltürk’teki programındaki konuya ilişkin sözleri.

Hrant Dink: Bu yüzleşme içerisinde ben açık yüreklilikle şunu söylerim: O dönemde Ermenilerin öldürmüş olduğu o neyse, o çeteler hangi tarihte öldürdülerse 17’de mi, 18’de mi, 19’da mı, tehcirden sonra mı, önce mi, hangi Türk ailesi varsa, hangi Müslüman ailesi varsa onun acısını ben paylaşırım. Yürekten paylaşırım.

Kemal Yavuz: Biz de biz de, o aynı ailelerin acısını paylaşırız, Ermeni ailelerin acısını paylaşalım.

Hrant Dink: Siz de bu cümleleri yüksek sesle bu ülkede artık Ermenilerin o yaşadığı acıyı belirtmeniz lazım ve bu bizi bir yerlere götürür paşam.

Kemal Yavuz: Doğrudur. Şu son söylediğiniz cümlelerin her noktasına kadar katılıyorum.

Hrant Dink: Biz o zaman bu sorunları çözeriz. Onların elinden, o masanın elinden alırız Avrupa’nın elini… Ya şu anda tek yaptığı koz. Merkel’in tek yaptığı koz. Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almamanın yolu olarak Ermeni sorununu kullanıyor. Bu kadar açık. E ben utanıyorum Ermeni olarak halen bu dram, bu felaket, böyle bir politik malzeme niye olsun…

Kemal Yavuz: Peki bu aynı şeyleri siz acaba Ermenistan’daki Ermenilere de söyleyebiliyor musunuz?

Hrant Dink: Tabii söylüyoruz ve Ermenistan devleti şuna hazır: Biz ön şartsız, Türkiye’yle diyaloğa, ilişkilere hazırız. Yani Türkiye soykırımı tanısın, böyle bir şart yok. Ön şartsız diplomatik ilişki kurmak istiyoruz. Sınır açılsın. Ha Türkiye’nin şartları var. Onun için sorun Türkiye’de başlıyor diyorum. Türkiye, ülkem benim diyor ki Ermenistan Kars Antlaşması’nı tanımıyor diyor. Hayır tanıyor. Tanıyor efendim tanıyor. Ermenistan Dışişleri Bakanı kaç kere ifade etti bunu.

“İKİ ÜLKE BAŞ BAŞA VERİP…”
Kemal Yavuz: (Azerbaycan Türkleri için) Gerçekçi olmaları lazım.

Hrant Dink: Şu anda yaşadığı emperyal kuşatmayı görmeleri ve Türkiye’nin yanında olmaları lazım. Ermenistan’la olan ilişkilerini Türkiye’nin düzeltmesi, aynı zamanda Ermenistan’la Azerbaycan’ın ilişkilerinin de düzelmesinin yolunu açacaktır diye düşünüyorum.

Tuncay Özkan: Paşam şimdi Hrant Dink çok doğru bir noktada. Zaten hemen hemen bugün noktasında aynı görüşler dile getirildi. Emperyal güçlerin bölgesel isteklerinin yerine getirilmesi için oynadıkları bazı oyunlar var.

Kemal Yavuz: Biz o oyunun içindeyiz şu anda. (…) Hiçbirimizin sırtından başkalarının menfaat sağlamasını, politika üretmesini istemiyorsak eğer iki ülkenin baş başa verip bu meseleyi birlikte halletmesinde ben de yarar mütalaa ederim.

Hrant Dink: Paşamın bu son cümlelerine gerçekten bir şey eklemeyi çok gereksiz buluyorum.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Japonların altı asırlık kumiko sanatı Hikmet öğretmenin elinde canlanıyorDüzce'de, Japonların çivi ve yapıştırıcı kullanmadan ağaç parçalarının birbirine geçirilmesi yöntemiyle eserler çıkardığı altı asırlık kumiko sanatını icra eden öğretmen Hikmet Amuca'nın elinden çıkan ürünler büyük beğeni topluyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner