Gündem İmamoğlu'ndan Kent Lokantası açıklaması

İmamoğlu'ndan Kent Lokantası açıklaması

11.03.2024 - 15:58 | Son Güncellenme:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Küçükçekmece Ayamama-Kaynarca Yağmur Suyu Tüneli ile Gürpınar Yağmur Suyu Tüneli Kazı Başlama Töreni’ne katıldı.

İmamoğlundan Kent Lokantası açıklaması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu Küçükçekmece Ayamama-Kaynarca Yağmur Suyu Tüneli ile Gürpınar Yağmur Suyu Tüneli Kazı Başlama Töreni’ne katıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik’in de yer aldığı programda, Özel ve İmamoğlu konuşma gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

"DİL SÜRÇMESİ YOK"

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’a ‘Kent Lokantası’ üzerinden eleştiri yönelten İmamoğlu, “Biliyorsunuz Kent Lokantaları meselesi, İstanbul'un ve Türkiye'nin gündeminde. Görüyorum ki, birçok yerel yönetimimiz, sizin liderliğinizde yeni birçok adayımız, birçok yerde Kent Lokantası taahhüdünde bulunuyorlar. Bu değerli bir şey. Çünkü, bizim bu zor günleri atlatmamızda, yerel yönetimin güçlü ve çok ciddi bir katkısına ihtiyaç vardır. Tabii bizim Kent Lokantalarımızı ve süt dağıtımımızı, ‘bir çay bardağı süt, bir tas çorba’ gibi, böyle dalga geçerek, cümleler kurarak küçümsemeye çalışan bir aklın, İstanbul'da bir ithal adaya, bir acemiliğe dönüşmesini hayretle izliyorum. Ama esas olan şu, dün, özrü kabahatinden büyük, ‘dil sürçmesi’ diye tariflemiş bu söylemlerini. Benim bildiğim dil sürçmesinin toplam süresi, birkaç saniyedir. Yani birkaç cümleyle dil sürçmesi olmaz. Bu birkaç cümleyi kurma meselesi önemli. Bunu çok ciddiye alıyorum. Bu aslında zihniyeti gösteriyor. Yani bir vicdanı gösteriyor. Bu öyle birkaç şeyle geçiştirilecek bir konu değil. O, milyonlarca insanın gelip yararlandığı, Kent Lokantasının önünde kuyruğa girdiği; öğrencisinden emeklisine, işçisinden emekçisine hepsinden özür dileyene kadar bunu dile getireceğim. Öyle dil sürçmesi yok. Özür dileyecek. Ağız dolusu özür dileyecek bizim insanımızdan" dedi.

Haberin Devamı

"ONLARIN HAKKINI SAVUNACAĞIM"

“Bu süreçte ben, AK Partili hemşehrilerimin de çok şikayetçi olduğunu düşünüyorumö ifadelerini kullanan İmamoğlu, “Hiç gücenmesinler. Bir şey demelerine gerek yok. Vallahi sandıkta bana oy versinler. Ben onların haklarını sonuna kadar koruyacağım. Onlara da layık olacağıma hiç şüphe, hiç endişe etmesinler. Çünkü, hizmetlerimizin hiçbirisinde, ‘Sen CHP'li misin, sen AK Partili misin’ diye bir soru, bizim ne dimağımızda var, ne gündemimizde oldu ne de olacak. Helali hoş olsun diyeceğiz. Ben; gönülden, kalben, genel seçimde ne yaptınız ne yapacaksınız beni ilgilendirmiyor ama, bu kardeşinize, sevgili AK Partili hemşehrilerim, oyunuzu verin. Siz de diyeceksiniz ki, ‘Helal olsun, iyi ki sana oy vermişiz.’ Bu 5 yılın sonunda da sizden o helalliği alacağımdan hiç endişe etmeyin. Bu Ramazan ayında, bu Ramazan ağzıyla, bu güzel günde size bu sözü veriyorum. Göreceksiniz; 5 yıl sonra AK Partili hemşehrilerim, vermeyen de ‘Tüh ben niye vermedim’ diye üzülecek. Üzülmek istemiyorsanız, bize oy verin."dedi.

Haberin Devamı

İmamoğlundan Kent Lokantası açıklaması

İMAMOĞLU TOPLANTIYA KATILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 8. dönem toplantısına katıldı.

31 Mart yerel seçimleri öncesi, İBB'nin Saraçhane Merkez binasında son kez yapılan toplantıda, siyasi parti grup başkanvekilleri ve meclis üyeleri de hazır bulundu. Törende CHP Grup Başkanvekili Tarık Balyalı, AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve İYİ Parti Eski Grup Başkanvekili İbrahim Özkan'a plaket verilirken AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu adına plaketi Grup sözcüsü Faruk Gökkuş aldı. İBB Meclisinin en genç üyesi Amine Cansu Çelik'e de plaket verildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, meclis üyelerine hitaben bir konuşma da yaptı.

Haberin Devamı

"ÇOK DEĞERLİ BİR SORUMLULUĞU PAYLAŞTIK"

"Milletten aldığımız görevi bugün itibariyle tekrar milletimize teslim ediyoruz" diyerek sözlerine başlayan Ekrem İmamoğlu, "Bu kıymetli çatı altında görevimizi hepbirlikte icra ettik. Hepimiz için zor ve çok değerli bir görevdi. İstanbul için hepbirlikte en doğrusunu bulmak için çalıştık. Tabii fikir ayrılıkları, farklı bakış açıları, farklı hassasiyetler içinde ortak bir yol bulabilmek için uğraştık. Önemli bir süreçti. Doğrusu bunu çok başarmak istesek de çoğu zaman başaramadık. Hararetimizin yükseldiği, kontrolümüzün azaldığı anları da bir hayli yaşadık.Sonuçta bu meclis çatısı altında hep birlikte ortak bir kaderi, ortak bir mesaiyi paylaştık. Temsilcisi olduğumuz İstanbullulara karşı çok değerli bir sorumluluğu paylaştık. Bunun anlamını ve değerini bileceğimize, birbirimizin hatırını her zaman sayacağımıza yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Haberin Devamı

"OYBİRLİĞİYLE ALDIĞIMIZ KARARLARIN ÇOK DAHA FAZLA OLABİLMESİNİ ARZU EDERDİM"

Farklı fikirlerin meclisin doğasında olduğunun altını çizen İmamoğlu, "Demokrasinin tabiatı gereği böyle de olması şart. Yine de oybirliğiyle aldığımız kararların çok daha fazla olabilmesini arzu ederdim elbette. Bu meclisteki herkesin de bu dileğini paylaşacağına inanıyorum. İnsanlar, gönülden istişareyi arzu eder ve günün sonunda bir ortak fikirde buluşmayı herkes ister. Herşeye rağmen ülkemizin içinde bulunduğu bir iklim var ve bu iklimin bütünüyle dönem dönem bizi etkilemediğini ve dışına çıkabildiğimizi de mecliste gördüm, buna şahitlik ettim. Bu da açıkçası beni sevindirmiştir. Bundan dolayı da memnuniyet duyuyorum" dedi.

"KENDİ ADIMA 'HELAL OLSUN' DEMEK İSTERİM"

Bir sonraki dönemde görev alacak meclis üyelerine başarılar dileyen İmamoğlu, "Bu güzel atmosferin önümüzdeki dönem meclis çalışmalarına da daha iyisiyle daha güçlüsüyle daha iyi anılar bırakması dileğimle sirayet etmesini elbette arzu ederim, dilerim. Hepinize tüm çalışmalarınız, emekleriniz, katkılarınız, eleştirileriniz, önerileriniz ve sürece dair ilginiz, dertlenmeniz, İstanbullu olmanın, İstanbul'a hizmet etmenin işbirliği ortamını sağlamanızdan ötürü yürekten ve çok içten teşekkür ediyorum. Bu mübarek Ramazan ayının ilk gününde böylesi bir buluşma anında elbette ki şahsen bütün meclis üyesi arkadaşlarımdan kendi şahsıma elbette ki helallik isterim. Benden yana da bütün meclis üyesi arkadaşlarıma, bu çatı altında bulunan bütün hemşehrilerimin adına da, kendi adıma da 'Helal olsun' demek isterim, bir hak geçmişse. Hepinize hayırlı Ramazanlar dileyerek hepinizi güzel bir geleceğe sağlıkla, umutla ve bütün iyi dileklerimle uğurluyorum. Sağolun, var olun. Teşekkür ederim katılımlarınız için" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANI DA BİR GÜN BANA OY VERECEK"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Art İstanbul Feshane'de gerçekleştirilen Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvay Hattı Sözleşme İmzalama ve İş Başlatma Töreni'ne katıldı. İmza töreninin ardından konuşma yapan İmamoğlu, programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Tam Yol İleri’ sloganını dile getirerek, ‘Yolu açık olsun’ dileklerini değerlendiren İmamoğlu, “Evet, duyunca birkaç kez izledim açıkçası. Yani söylemiştim ya, Cumhurbaşkanı da bir gün bana oy verecek. Dinleyince de direkt o geldi aklıma. Yani ‘Tam yol ileri, yolu açık olsun’ cümlesi oy vereceğim bir insana söylenir. Muhtemelen gönlünden geçen şey yani, oyun kimin hakkı olduğu noktasında bu duygu dile getirilir diye düşünüyorum. Kendisine teşekkür ederim. Yolum açıktır, merak etmesin. İstanbul için çok başarılı bir beş yılı daha İstanbul'umuza yaşatacağız. Bana verdiği duygu bu, açık söyleyeyim. Yolu açık olsun" ifadelerini kullandı.

“UMARIM BİR GÜN VATANDAŞIN ARASINA KARIŞIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İBB 5 yılda kaç metro yaptı, bizim yaptıklarımıza sahip çıkıyor’ açıklamasını da değerlendiren İmamoğlu, “Vallahi tabii bir imza bile atmaktan imtina ediyorsanız bir insanın yapmış olduğu 65 kilometreyi görme şansınız yok. Bu demek oluyor ki İstanbul'dan çok uzak. Umarım bir gün vatandaşın arasına karışır da o metroya binme şansı olur, bekleriz. Her birine gezdirebilir, bindirebilir, dolaştırabiliriz" şeklinde konuştu.

“MİLLETTEN ÖZÜR DİLEYECEK ONDAN SONRA BELKİ MUHATAP ALABİLİRİM KENDİSİNİ"

Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'un ‘Yarı zamanlı belediye başkanı’ sözlerini ve ‘Metro ve metrobüs duraklarını görmüyor, ben olsam istifa ederdim’ açıklamaları hakkında da konuşan İmamoğlu, Açık söyleyeyim, yani kendisinin istifa edeceği hayatına dair çok şey var ama ben milletten özür dileyene kadar bu seviye düşüklüğü gösteren sözlerini asla muhatap almayacağım. Kent Lokantası ve bu süt dağıtımıyla dalga geçen bir insanın önce ağzı dolu dolu bir şekilde bu milletten özür dilemesi lazım. Dil sürçmesi ile 4 cümle kurulmaz. Dil bir kelimeyle sürçebilir yani. O normal ama öyle değil. Diş sürçmesi değil. Önce milletten özür dileyecek ondan sonra belki muhatap alabilirim kendisini" diye konuştu.

“AHLAK DIŞI BİR DURUM AMA MİLLETİMİZ GÖRÜYOR"

‘Başakşehir'de belediyeye ait bir otobüs bozuldu gibi gösterilerek çekim yapıldığı iddia ediliyor, siz gördünüz mü?’ sorusuna da yanıt veren Ekrem İmamoğlu, “Gördüm evet. Yine bir otobüsün bozukluğuyla ilgili çekim yapan aklı kıt arkadaşlar, bu aklı kıt arkadaşlara ajans denir mi bilmiyorum ama daha da aklı kıt arkadaşlar bu ajansla çalışan kim varsa, adı neyse, parti, yönetici, o, bu şu beni çok ilgilendirmiyor. Gerçekten sıradan bir durum. Ahlak dışı bir durum ama milletimiz görüyor yani. Ramazan'ın ilk gününde yaradan onlara akıl versin. Allah onları ıslah etsin. Allah herkese doğru yolu göstersin. Doğru yoldan ayırmasın. Milletimize de huzurlu bir Ramazan ayı diliyorum" dedi.