Geri Dön
GündemİSKİ'den Sazlıdere Barajı'ndaki renk değişimiyle ilgili açıklama

İSKİ'den Sazlıdere Barajı'ndaki renk değişimiyle ilgili açıklama

Sazlıdere Barajı'ndaki görüntü göl kenarına gelen vatandaşları tedirgin etti. Rengi yeşile bürünen barajla ilgili İSKİ'den açıklama geldi.

İSKİ'den Sazlıdere Barajı'ndaki renk değişimiyle ilgili açıklama

İSKİ yaptığı yazılı açıklamada Sazlıdere Barajı'nda yaşanan renk değişiminin yüzeysel su kaynaklarının tamamında bulunan alglerden kaynaklandığını belirterek, "Hava sıcaklıklarının özellikle son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle, barajın bazı noktalarında alg gelişimi yaşanmıştır. Su kalitesi açısından da endişe edecek herhangi bir olumsuzluk oluşturmamaktadır" ifadelerine yer verdi. İSKİ'den yapılan açıklamada, "Son günlerde çeşitli basın yayın organlarında Sazlıdere Barajı'nın yüzeyinde yeşil renkte bir tabaka meydana geldiği yönünde haberler yer almaktadır. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, Sazlıdere Barajı'nda yaşanan renk değişimi, normal şartlarda yüzeysel su kaynaklarının tamamında bulunan alglerden kaynaklanmaktadır. Hava sıcaklıklarının özellikle son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle, barajın bazı noktalarında alg gelişimi yaşanmıştır. Su kalitesi açısından da endişe edecek herhangi bir olumsuzluk oluşturmamaktadır. Öte yandan, İstanbul'a verilen su, son teknoloji ile donatılmış tesislerimizde arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçirildikten sonra İstanbullulara sunulmakta, arıtma tesislerinden musluklara ulaşıncaya kadar birçok noktada kontrol edilmektedir. İstanbul'da musluklardan akan su, içilebilir kalitededir. Kamuoyunun bilgisine önemle duyurulur." denildi.

TEDİRGİN ETTİ

Ortaya çıkan yeşil görüntü ise piknik yapmak için göl kenarına gelen vatandaşları tedirgin etti. 

Arnavutköy Sazlıdere Baraj Gölü'nün kıyısındaki manzarayı gören vatandaşlar, baraj gölünün renk değiştirmesine anlam veremedi. Baraj Gölü'nün kıyılarındaki ilginç renk değişimi, drone kamerasıyla da görüntülendi. Sazlıdere Baraj'nın bu halde olmasının nedeni çevrede yaşayan insanlar olduğunu söyleyen Hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, "Şu an karşılaştığımız olay, baraj suyunda bulunan mikroskobik özelliğe sahip olan su yosunlarının aşırı bir şekilde çoğalarak kümeler oluşturması. Biz bu duruma alg adını veriyoruz. Türkçesi ise su yosunu" dedi.

İSKİden Sazlıdere Barajındaki renk değişimiyle ilgili açıklama

"BARAJLARIN İNSANLAR TARAFINDAN KİRLETİLMEMESİ GEREKİYOR"

Sazlıdere Barajı'nın kullanım amacının içme suyu sağlamak olduğunu söyleyen Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, "Ancak barajın şu an kullanım amacı değişti. Örneğin, baraj suyu tarımda, sanayide, evlerde kullanılmaya başlandı. Burada önemli olan nokta bu barajların insanlar tarafından kirletilmemesi. Şu an karşılaştığımız olaysa baraj suyunda bulunan mikroskobik özelliğe sahip olan su yosunlarının aşırı bir şekilde çoğalarak kümeler oluşturması. Biz bu duruma alg adını veriyoruz. Türkçesi ise su yosunuö dedi.

Hidrobiyolog Dr. Kesici, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Ancak şu an Sazlıdere Barajı kimyasal atıkların etkisi altında. Bu barajın temiz kalabilmesi için iki önemli konuya dikkat etmek gerekir. Birincisi barajın yeri, ikincisi ise kirletici faktörlerin bu ortamdan uzaklaştırılması. Barajı en çok kirleten barajın yakınlarında yaşayan insanlar. Bu insanların bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü Sazlıdere Barajı'nın yakınlarında çok yoğun bir tarım ve hayvancılık var. Hayvanların gübreleri, dışkıları, atıkları direk baraja taşınıyor."    

"İNSANLAR ARTIK BARAJDAN SU İÇEMEZ"

Kesici, "Şu an barajın bezelye çorbasına dönmesinin nedeni barajda su seviyesinin azalması. Bu durum hem hayvanlara hem de insanlara oldukça zararlı. İnsanlar özellikle bu barajdan su içemez artık. Bu barajdaki sular biyolojik arıtmalarla temizlenmesi gerekir. Sazlıdere Barajı'nın durumu bu şekilde devam ederse balık ölümleri artacaktır. Aynı zamanda insanlarda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır" dedi.


İSKİden Sazlıdere Barajındaki renk değişimiyle ilgili açıklama

İSKİden Sazlıdere Barajındaki renk değişimiyle ilgili açıklama

İSKİden Sazlıdere Barajındaki renk değişimiyle ilgili açıklama

İSKİden Sazlıdere Barajındaki renk değişimiyle ilgili açıklama

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner