Geri Dön
Gündemİstanbul Valiliği'nden sıcak hava dalgası uyarısı

İstanbul Valiliği'nden sıcak hava dalgası uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'yı sıcak hava dalgasının beklendiğini duyurdu. İstanbul Valiliği de sıcak havaya karşı vatandaşları uyardı.

İstanbul Valiliği'nden sıcak hava dalgası uyarısı

Meteoroloji'nin değerlendirmelerine göre; Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta başına kadar bölgemiz genelinde etkisini sürdürmesi bekleniyor.

İstanbul Valiliği sıcak hava dalgasının beklenmesi üzerine bir açıklama paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının; önümüzdeki hafta başına kadar bölgemiz (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) genelinde etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının; İstanbul’da 28-31, Edirne’de 32-35, Kırklareli’de 31-34, Tekirdağ’da 26-28, Sakarya’da 29-32, Kocaeli’de 29-30, Yalova’da 26-28 dereceler civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Mevsim normalleri üzerindeki sıcak havalar nedeniyle öğle saatlerinde (11 ile 16 saatleri arasında) başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

1 HAZİRAN HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı artmaya devam ederek, yurt genelinde mevsim normallerinin 4-12 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın, genellikle kuzeyli yönlerden, zamanla Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 31
İstanbul: Parçalı bulutlu 29
İzmir: Parçalı ve az bulutlu 32
Adana: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri yer yer parçalı bulutlu 34
Antalya: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu 28
Samsun: Parçalı bulutlu 24
Trabzon: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 26
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu 36

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

İstanbul Valiliğinden sıcak hava dalgası uyarısı