Geri Dön

İstihbarat müdürlerine ‘telekulak’ suçlaması

Ankara merkezli usülsüz dinleme operasyonu kapsamında, şüphelilerden eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcıları Recep Güven’in 164, Ayhan Falakalı’nın ise 99 kişinin telefonlarının hukuka aykırı bir şekilde dinlenmesini sağlamakla suçlandığı ortaya çıktı.

İstihbarat müdürlerine  ‘telekulak’ suçlaması

Gözaltındaki 21 kişinin işlemleri devam ederken diğer şüphelilerin ise yakalanması için çalışmalara devam edildiği belirtildi.

Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görev yapan 87 kişi hakkında usulsüz dinlemelerde sorumlulukları bulunduğu iddiasıyla rapor hazırladı. Savcılık da rapordaki usulsüzlükleri araştırarak operasyonu başlattı.

Şüphelilerden Recep Güven’in, İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde, 27 adet mahkeme üst yazısı ve 91 adet S Şube Müdürlüğü’ne hitaben üst yazı olmak üzere toplam 118 adet evrakı imzalayarak, 164 mağdur ve müştekinin hukuka aykırı bir şekilde iletişimlerinin dinlenmesini sağlamakla suçlandığı anlaşıldı.

İDB Başkan Yardımcısı olan Ayhan Falakalı’nın ise, 43 mahkeme üst yazısı, 38 adet S şube müdürlüğüne hitaben üst yazı olmak üzere toplam 81 evrakı imzalayarak, 99 mağdur ve müştekinin iletişimlerini dinletmekle suçlandığı öğrenildi.

Şüphelilerin, muhalif üst düzey emniyet mensupları Mustafa Gülcü, Sabri Uzun, Emin Arslan, Behçet Oktay, Osman Ak, Faruk Ünsal ve Ali Kolat’ı dinledikleri iddia edildi.

2011 seçimleri öncesi internette yayınlanan bazı görüntüler sonrasında siyaset dışı kalan ve istafa eden MHP eski yöneticileri Deniz Bölükbaşı, Cihan Paçacı ve Bülent Didinmez’in de telefonlarını hukuka aykırı dinlediği ortaya çıktı.

Milliyet muhabiri de var


Şüphelilerden Recep Güven’in, gazetemiz adliye muhabiri Türker Karapınar’ı da hukuka aykırı dinletmekle suçlandığı öğrenildi. Karapınar’ın 3 ay boyunca hukuka aykırı dinlendiği öne sürüldü.

Karabağ’ın en stratejik noktası! Giderken ağaçları bile kesmişler!Azerbaycan, 10 kasım gecesi Karabağ zaferini ilan etmiş, Ermeni askerleri bölgeden çekilmişti. Dağlık Karabağ’ın en stratejik noktası olan Laçin koridorunu CNN Türk ekibinden Fulya Öztürk ve Sercan Sever görüntüledi. Ermeni güçleri şehri terk ederken ağaçları bile kesmişler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet