Gündem İzmir'de balıkçı teknesi battı: 3 ölü, 2 kayıp

İzmir'de balıkçı teknesi battı: 3 ölü, 2 kayıp

30.01.2024 - 06:38 | Son Güncellenme:

İzmir'in Dikili ilçesinde, henüz belirlenemeyen bir nedenle balıkçı teknesinin battığı öğrenildi. İlk belirlemelere göre, teknede bulunan 10 kişiden 3'ünün yaşamını yitirdiği, 2 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi. İki kişi için arama çalışmaları sürüyor.

Olay, saat 02.00 sıralarında Dikili ilçesi Salihleraltı açıklarında meydana geldi. İddiaya göre, balık tutmak için denize açıldığı ileri sürülen bir balıkçı teknesi henüz belirlenemeyen nedenle battı. İlk belirlemelere göre, teknede bulunan 10 kişiden 8'i bulunurken, 2'sinin kayıp olduğu öğrenildi. Bulunan 8 kişiden 3'ünün yaşamını yitirdiği, iki kişi için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Balık tutmak için denize açılan teknede Oğuz İrgit, İsmet Akdağ, Orhan Pancar, Alican Ateş, Arda Kuzu, Mehmet Kurunaz, İbrahim Erdem, Muhammet Kulak, Gökhan Çakır ve Medine Karaduman'ın olduğu öğrenildi.

Haberin Devamı

3 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Öte yandan, batan teknede bulunan Oğuz İrgit, İsmet Akdağ ve Orhan Pancar'ın yaşamını yitirdiği öğrenilirken, Medine Karaduman ve Gökhan Çakır için ise arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Durumun bildirilmesi üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin bölgede 3 bot ve 1 helikopter ile arama kurtarma çalışmaları yürüttüğü bildirildi

İzmirde balıkçı teknesi battı: 3 ölü, 2 kayıp

FIRTINADA BATAN TEKNE VİNÇ YARDIMIYLA ÇIKARILDI

Marmara Denizi’nde 2 gündür etkili olan sağanak nedeniyle su alarak batan tekne, vinç yardımıyla denizden çıkarıldı. Bandırma limanında demirlenen 7 metre uzunluğunda olan “Alchin” isminde ahşap tekne şiddetli fırtınaya dayanamadı ve sahibinin çaresiz bakışları önünde sulara gömüldü.

Haberin Devamı

Dalgalara yenik düşerek su almaya eden tekneyi gören vatandaşlar ilk önce itfaiyeyi aradı ve ardından çevredekilerden yardım istedi. Kıyıdan yaklaşık 10 metre açıkta bağlı olan tekne, çevredekilerin yardımıyla kıyıya çekildi. Tekne, halatlarla su yüzeyinde tutulmaya çalışıldı ancak tüm çabalara rağmen hızla su almaya devam etti ve kısa sürede suya gömüldü. Bandırma Limanı’nda bulunan “Alchin” isminde ahşap tekne, su alarak battı. Batan teknenin sudan çıkarılması için çalışma başlatıldı. Suyun içindeki tekne bir dalgıç tarafından önce halatlarla bağlandı. Ardından da vinç yardımıyla tekne kıyıya doğru çekildi, Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi, Bandırma İtfaiye Grup Amirliği ekipleri tarafından içine alan su, denize pompalandı. Teknenin neden battığı ise yapılacak çalışmaların ardından ortaya çıkacak.

Teknenin sudan çıkarılmasını çevredeki diğer tekne sahipleri ile vatandaşlar meraklı gözlerle çıkarılmasını takip etti.