Geri Dön

Jeffrey, mesajı Türkçe verdi: Türkiye’ye destek vermek istiyoruz

Türkiye ile Rusya heyetleri arasında İdlib’de çatışmasızlığın sağlanmasına yönelik heyetler arası görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamayıp Rus heyetin Moskova’ya dönmesinin ardından, Ankara bu kez de ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i ağırlıyor.

Jeffrey, mesajı Türkçe verdi: Türkiye’ye destek  vermek istiyoruz

9 Ocak’taki ziyaretinden sadece bir ay sonra ikinci kez Türkiye’ye gelen Jeffrey, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet ile görüşecek. Jeffrey’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile de bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşmelerde İdlib’deki son durum ve atılan adımlar ana gündem maddesi olacak.

Masada ne olacak?

Ankara’nın yoğun diplomasi trafiği, Dışişleri Bakanlığı’nı da hummalı bir hazırlık içine soktu. Bakanlıkta Jeffrey ile yapılacak görüşme öncesi, 17 Ekim tarihli ABD ile varılan Ankara Mutabakatı maddelerinin üstünden bir kez daha geçildi. Güvenli bölge sakinlerinin güvenliği ve sivil altyapı hakkında güncel tespitler yapıldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Jeffrey’nin, Türkiye ve Almanya ile “Ortadoğu’daki lokasyonları” ziyaret ederek Suriye ve bölgedeki son gelişmeleri ele alacağı belirtildi. Açıklamada, ortak endişeler ve Rusya destekli Esad rejiminin İdlib’e düzenlediği saldırıların ele alınacağı görüşmelerde, özellikle ateşkesin sağlanmasına yönelik 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasına ilişkin sürecin masaya yatırılacağı belirtildi.

‘Asıl tehdit Esad’

James Jeffrey ve beraberindeki heyet, dün akşam Ankara’ya geldi. Jeffrey, basın mensuplarına Türkçe yaptığı açıklamada, ABD’nin NATO’daki müttefiği Türkiye’nin askerlerinin İdlib’de büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu, bu tehdidin Rusya ve Esad rejiminden geldiğini söyledi. İdlib’de şehit olan Türk askerleri için başsağlığı dileğinde bulunan Jeffrey, “Biz, Türk hükümetiyle durumu gözden geçirmek ve (Türkiye’ye) mümkün olduğu kadar destek vermek istiyoruz” dedi.

Bursa'da bombalı eylem hazırlığındaki 4 kişi tutuklandıBursa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, büyük şehirlerde eylem hazırlığında olan PKK'lı 2 teröristi yakaladı. Polis, PKK'lıların verdikleri ifadeler doğrultusunda ormanlık alanda, 5,5 kilo patlayıcı ele geçirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber