Geri Dön
GündemKabine toplantısı sona erdi! Gözler Erdoğan'da

Kabine toplantısı sona erdi! Gözler Erdoğan'da

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yoğun bir gündemle Külliye'de toplandı. Kritik konuların masada olduğu toplantı 2,5 saat sürdü. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına çevrildi.

Kabine toplantısı sona erdi! Gözler Erdoğan'da

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlayan Kabine Toplantısı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti. Gözlerin çevrildiği kritik toplantı 2,5 saat sürdü. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

Toplantıda, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik yapılması planlanan harekat masadaydı.

Gündemdeki bir diğer başlık ise Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvuruları. Türkiye, iki ülkenin üyeliğini teröre verdikleri destekten dolayı veto ediyor.

ENFLASYON, ASGARİ ÜCRET, YÜKSEK KİRALAR...

Enflasyon rakamları da kabinenin gündeminde. Diğer yandan kiralık evlerde yaşanan fiyat artışları da masaya yatırıldı. Yüksek kiralar için Adalet Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı çalışma başlatmıştı. Toplantıda gelinen son aşama da değerlendirildi. Toplantıda asgari ücretle ilgili alınacak kararlar da gündemdeydi.

MEMURLARIN GÖZÜ BU TOPLANTIDA

Kabinenin en önemli gündem maddesi ise memurları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti 30'uncu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışında konuşmuştu.

Uzunca bir süredir, çalışan ve emekli memurlarla ilgili 3600 ek gösterge hazırlığı yürüttüklerini hatırlatan Erdoğan, nihayet bu çalışmayı tamamladıklarını ve Meclis'in takdirine sunma safhasına getirdiklerini açıklamıştı.

Erdoğan, düzenlemenin ayrıntılarını bugün yapılacak Kabine Toplantısı sonrası açıklayacaklarını da duyurmuştu.

"Kabine Toplantımızın ardından yapacağımız Millete Sesleniş konuşmamızda bu hazırlığı detaylarıyla anlatacağım. Bugün burada sadece daha önce söz verdiğimiz 4 meslek grubunu değil 5 milyonu aşkın memurumuzun ve emeklilerin tamamını ilgilendiren bir formülle bu meseleyi çözdüğümüzün müjdesini paylaşmak istiyorum."

EK GÖSTERGE NEDİR

Ek gösterge, kamu görevlilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en önemli kalemlerden biri.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi rakamı da yükseliyor.