Geri Dön
GündemBir sonraki Kabine Toplantısı ne zaman? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman açıklama yapacak?

Bir sonraki Kabine Toplantısı ne zaman? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman açıklama yapacak?

Kabine toplantısı en son 1 Mart'ta gerçekleşmiş, Türkiye yeni kademeli normalleşmeye geçmişti. Birbirinden önemli kararlar alınırken şimdi vatandaşlar bir sonraki Kabine toplantısını bekliyor. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman açıklama yapacak?

Bir sonraki Kabine Toplantısı ne zaman? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman açıklama yapacak?

Her Kabine toplantısı büyük bir önem taşıyor. Son yapılan toplantıda Türkiye 4 farklı risk bölgelerine ayrıldı. Ve her bölgede kısıtlamalar farklılık gösteriyor. Yeni kademeli normalleşme hayata geçirilirken bir sonraki Kabine toplantısı heyecanla bekleniyor. İşte ayrıntılar...

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Kabine toplantısı için henüz net tarih belli olmadı. Kabine toplantısının 15 Mart Pazartesi yapılması bekleniyor. 

YENİ UYGULAMALAR GÜNDEMDE

Koronavirüsle mücadelede ‘kademeli normalleşme’nin ardından uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda önlemler gelişmelere göre değişebilecek. Kent sorumluları kendi bölgelerini korumak adına lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 günlük harita çıkınca buna göre yeniden değerlendirme yapılacak.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Bu aşamadan sonra valiler, ilin risk haritası sarı bile olsa, şehirde yoğunluk ve risk yarattığı saptanan bölgeler için kırmızı kuralları uygulayabilecek.

İşlek bir cadde, mahalle veya parka yönelik yeni kısıtlamalar getirilebilecek. Yeni yasaklar, HES kodu şartı veya daha sıkı denetimler olabilecek.

ŞEHİRLERARASI GEÇİŞE YASAK

İller arasındaki geçişler de bu süreçten etkilenecek. En yüksek risk anlamına gelen kırmızı bir ilden düşük riskli sarı illere geçişleri önlemek için sınır geçişlerinde bekletme, HES kodu kontrolleri, ileri aşamada şehirlerarası geçişin yasaklanması gibi kurallara geçilebilecek.

Önümüzdeki dönemde kontrollerin sıklaşması nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nin biraz rahatlayacağı, havaların ısınmasına bağlı olarak ‘mavi’ renkteki Doğu ve Güneydoğu’da ise riskin artacağı belirtiliyor.

Bu nedenle il yönetimlerine büyük görev düştüğü, gelişmelere göre halkın sürekli uyarılarak, yeni kurallarla sürecin yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Mersin polisinden kapkaç klibiMersin Emniyet Müdürlüğünce, 112 Acil Çağrı Merkezi'nin öneminin anlatılması amacıyla hazırlanan klipte rol alan polis ekipleri, senaryo gereği bir kapkaç olayını canlandırıp ihbar üzerine düzenledikleri operasyonla şüpheliyi yakaladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet