Geri Dön
GündemKadın muhtar sayısı %72 arttı

Kadın muhtar sayısı %72 arttı

Türkiye’de 31 Mart yerel seçimleri öncesinde 674 olan kadın muhtar sayısı, seçimden sonra bin 65’e yükseldi. KADER Başkanı Nuray Karaoğlu, projelerinin başarıya ulaştığını söylüyor

Kadın muhtar sayısı %72 arttı

Ulusal ve yerel seçimlerde kadın adayları desteklemek amacıyla kurulan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) 31 Mart seçimleri için “Eşitlik Mahallede Başlar” sloganıyla kadın muhtar adayları için özel eğitim programları ve farkındalık kampanyası düzenledi. Bu eğitimler ve KADER’in gerçekleştirdiği farkındalık kampanyası, kadınların muhtar adaylığına ilgisini önemli ölçüde etkiledi. 31 Mart seçimlerinden önce 674 olan kadın muhtar sayısı, yüzde 71.78 artarak bin 65’e yükseldi.

KADER’in ilkini Antalya’da düzenlediği muhtar adayları eğitim kampına Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 100 kadın katıldı. Yerel yönetimlerin farklı kademelerine aday olanların da katıldığı eğitim programı, yerel yönetim mevzuatı ve işleyişi, etkili ve güvenilir kampanya teknikleri, yerel siyaset ve örgütlenme, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulardan oluştu. Altınbaş Üniversitesi TOKAMER iş birliğiyle ve Gedik Üniversitesi “Şirin Tekeli Yerel Yönetim Okulu” aracılığıyla İstanbul’da da kadın adaylara sertifikalı eğitimler verildi.

2014’te rakam 674’tü

KADER bu eğitimlerin yanı sıra mart ayında çeşitli illerde billboardlar ve kadın muhtarlar animasyon filmiyle kampanyasını sürdürdü. KADER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu, kadın muhtar sayısındaki artışı şöyle değerlendirdi: “KADER olarak, muhtarlık kurumunu, kadınların yönetimlere katılmaları açısından çok önemli ve değerli buluyoruz. 2014’teki yerel seçimler sonucunda, Türkiye çapındaki 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kadındı. Biz de bu seçimlerde yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin artırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü artırmak amacıyla bir dizi projeyi hayata geçirdik. Kadın muhtar sayısındaki yüzde 72’ye yaklaşan artış bu yaklaşımımızın doğru olduğunu kanıtladı. Bundan sonra da bu artışın katlanarak sürmesini umuyoruz.”

Yerli ve milli makineli tüfeğin ilk teslimatı jandarmayaSAVUNMA Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla üretilen makineli tüfek PMT 7.62'nin ilk teslimatını, Jandarma Genel Komutanlığı'na gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet