Geri Dön
GündemKadınlar için ‘Gözünü Aç’

Kadınlar için ‘Gözünü Aç’

Şiddete uğrayan ve konuşamayan kadınların sesi olmak amacıyla Borusan Holding, ‘Gözünü Aç’ kampanyasını hayata geçiriyor.

Kadınlar için ‘Gözünü Aç’

Meltem Günay - Toplumun her kesiminde psikolojik, fiziksel, cinsel ya da siber şiddete ugrayan ve yaşadıklarını dile getiremeyen birçok kadının ortak sorununu ele aldıklarını dile getiren Borusan Holding IK ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, “Kampanya kapsamında çekilen filmde, şiddete uğrayan bir kadının bunu dile getirmesinin ve yardım istemesinin ne kadar zor olduğu bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına karşı her türlü şiddet ve eşitsizliğe karşı #gözünüaç sloganıyla yayınlanan filmde şiddetin kadınların yaşamında hala en önemli sorun olarak var olduğu vurgularken, şiddetin her türlüsüne karşı sıfır toleransı ve  kadınların yanında olduğunu bir kez daha altını çizdik” diye konuştu.

Sıfır tolerans

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadın ve erkeğin tam anlamıyla eşit ve yan yana olduğu bir dünya hedeflediklerini anlatan Ateş, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Borusan Eşittir yaklaşımı ile iş hayatında tüm karar alma ve uygulama süreclerinde toplumsal cinsiyet eşitliği gözetme, eşitsizlik durumlarını ortadan kaldırmaya yönelik kapsayıcı politikalar benimsemediklerini dile getiren Ateş şunları söyledi; “İlk olarak “Sevgi Dilde Başlar” hareketi ile cinsiyetçi dile dikkat çektik ve İş Yaşamında Ayrımcılık İçeren Söz ve Davranışlardan Kaçınma Rehberi yayımladık. Rehberde, günlük iş hayatında sıklıkla karşılaşılan, özellikle cinsiyete yönelik ayrımcı ifade ve davranışları sıralarken yaş ve kuşak farklarını küçümseyen ifadelerin ayrımcı olmayan karşılıkları da yer aldı. Cinsiyetçiliğin Adını Koy iletişimi ile zihniyet değişimi yönünde güçlü kampanyalar tasarladık. Ardından “Cinsiyet Gözlüğü” programımızla toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda somut adımlar atma kararlılığımızı ortaya koyduk. Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz yıl “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi”ni hayata geçirerek şiddete sıfır tolerans mesajının altını çizdik.”

Kadınlar için ‘Gözünü Aç’

Kadına ‘güç iş yok’ dedik

Ateş, erkek egemen ağır sanayi alanında kadınların her işi yapabileceğini vurgulayan Kadına Güç İş Yok Projesi ile çelik sektöründe kadın istihdam etmeye yönelik örnek bir projeye hayata geçirdiklerini belirterek, “Şu anda 6 bin 553 kişiden bir 106’sı kadın çalışan. 2023 yılına kadar ofis çalışanları için yüzde 40, fabrika, saha ve atölye çalışanları için ise yüzde 20 kadın işe alım oranı olarak belirlendi. Şu anda; ilk seviye yönetim kademesinde yüzde 30,6 orta seviye ve üst yönetim kademesinde yüzde 23, ofis çalışanlarında yüzde 30,3 ve fabrika saha çalışanlarında ise yüzde 10 seviyesine ulaştık. Grup genelinde yüzde 23 oranına sahibiz” dedi. 

Dikkat çekerek açıkladı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Nusret Gökçe son paylaşımıyla sosyal medyanın diline düştü
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler