Geri Dön

Kandil'de Karayılan'a 'şahin kanattan' darbe

PKK'nın tepe yönetiminde sürpriz değişiklik oldu. Murat Karayılan KCK Konsey Başkanlığı görevinden gitti. Yerine Cemil Bayık geldi.Eş Başkanlık'a geçilen yeni sistemde Murat Karayılan yerine Cemil Bayık ve Bese Hozat yeni eşbaşkanlar seçildi.

Kandil'de Karayılan'a 'şahin kanattan' darbe

KONGRA-GEL 9. Genel Kurulu’nda KCK sisteminde değişikliğe gidildi ve eş başkanlar değişti. Murat Karayılan yönetimden ayrılırken Cemil Bayık yönetime geldi. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına Cemil Bayık ve Bese Hozat gelirken, KONGRA GEL Eşbaşkanlığına ise Hacer Zagros ile Remzi Kartal seçildi.

ANF’nin haberine göre, 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında, doğuda Kürtlerin bulunduğu dört bölge ile yurt dışından 162 “delege”nin katıldığı Genel Kurul’da KCK sistemi yeniden ele alarak KCK Genel Başkanlık Konseyi ile Eşbaşkanlık’tan oluşan iki yeni organın oluşumuna gidildi.

Tarihi kararlar alındığı belirtilen 9. Genel Kurul’da Abdullah Öcalan oybirliğiyle yeniden KCK Genel Başkanlığı'na seçildi. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına Cemil Bayık ve Bese Hozat seçilirken, iki kadın ve iki erkekten oluşan toplam dört yardımcı da seçimlerle belirlendi. KONGRA GEL Eşbaşkanlığı'na ise Hacer Zagros ile Remzi Kartal seçildi. Remzi Kartal eskiden de bu mevkideydi.

KCK Yürütme Konseyi yeniden belirlendi. Abdullah Öcalan’ın yeniden KCK Genel Başkanı seçildiği toplantıda, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan “emekli” olurken, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığına PKK’nın kurucularından Cemil Bayık ve Bese Hozat getirildi.

SÜRPRİZ DEĞİŞİKLİK ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ

PKK'nın zirvesini değiştiren ve 6 gün süren genel kurulda 5 ayrı Kürtçe lehçesinin yanı sıra Türkçe yemin edildi.

KCK sistemini değiştiren kararların alındığı kurulda, eş başkanlık sistemi geldi.

Edinilen bilgiye göre, BDP heyetiyle görüşen Abdullah Öcalan'ın isteği üzerine, Murat Karayılan KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’ndan HPG liderliğine kaydırıldı. Karayılan’ın yerine gelen isim PKK'nın üst düzey isimlerinden Cemil Bayık ve Bese Hozat oldu.

KCK yapılanmasının yeniden dizayn edildiği genel kurulda dikkat çeken en önemli nokta “barış sürecine” devam kararı oldu.

Toplantıda yapılan açıklamada “Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde herkesi kardeşçe bir arada yaşamaya, bunun için de demokrasi mücadelesi içinde yer almaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Öcalan’ın Nevruz planına sadık kalınacağının ilan edildiği kurulda, PKK’nın sınır dışına çekilmesini kapsayan birinci adımın tamamlandığı, AKP hükümetinin adım atacağı ikinci safhaya geçildiği vurgulandı

Taha Akyol'u 43 bin dolar dolandırdığı iddia edilen şüpheliler adliyede!Kendilerini polis olarak tanıtarak gazeteci- yazar Taha Akyol'un, banka hesaplarını boşaltmaya çalıştıkları iddia edilen 3 kişi polis tarafından yakalandı. Aynı kişilerin Taha Akyol'un oğlu Ertuğrul Akyol'un 43 bin dolarını çaldıkları öğrenildi. Ertuğrul Akyol'un para dolu çantayı şüphelilere verdiği anlar güvenlik kameralarına yansıdı. Asayiş Şube Müdürlüğüne gelerek ifade veren Taha Akyol "Ben gazetecilikten önce Ceza avukatlığı yapıyordum. Neredeyse beni bile kandırıyorlardı. Vatandaşlarımız çok dikkatli olsunlar" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber