Geri Dön
GündemKaptanın acılı eşi: Ölüme terk edildi

Kaptanın acılı eşi: Ölüme terk edildi

Dünya deniz ticaretinin önemli parçası olarak gemilerle limanları dolaşan denizcilerde koronavirüs salgını nedeniyle hayatlarını kaybediyor.

Kaptanın acılı eşi: Ölüme terk edildi

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul - Türk Deniz Kuvvetleri’nde 31 yıl çalıştıktan sonra albay rütbesiyle emekli olan Osman Küçüknalbant, kısa aradan sonra ticari gemilerde kaptan olarak çalışmaya başlamıştı. Çalıştığı M/V Frigia isimli gemi 2010’da tarihinde Hint Okyanusu’nun Kızıldeniz girişinde Somalili deniz haydutları tarafından kaçırılırken geminin 21 mürettebatıyla bir hafta alıkonulan Küçüknalbant özgürlüğüne kavuştuktan sonra tekrar gemilerde kaptanlık yaptı. Küçüknalbant, son çalıştığı gemi olan BMI Emperor ile Akdeniz-Karadeniz havzasındaki limanlarda görev yapıyordu. Üçüncü kaptan Küçüknalbant gemisiyle İspanya’nın Sagunto Limanı’na gitmişti.

'Osman'a iyi bakmadılar'

Küçüknalbant, gemi 18 Ağustos’ta Akdeniz’e açıldıktan kısa süre sonra ateşlendi, girecekleri ilk liman olan  Cezayir’e 22 ağustos’ta vardıklarında Küçüknalbant, düşmeyen ateş şikâyetiyle Türkiye’deki doktor arkadaşını arayarak, yardım istedi. Kaptanda Kovid belirtileri olmasına rağmen gemi tekrar denize açıldı. Ailesini her gün arayan Küçüknalbant’ın aramaları 24 Ağustos’ta kesildi. Beş gün boyunca ailesinin ulaşamadığı kaptan, 28 Ağustos’ta çağırılan deniz ambulansı ile Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki bir hastaneye götürüldü. Yanında refakatçi olmadan, 3 gün yoğun bakımda kalan Osman kaptan, 1 Eylül’de hayatını kaybetti. Eşine ulaşamayınca şirket yetkilileriyle konuştuğunu ama sonuç alamadığını belirten Ayşegül Küçüknalbant, bir dizi ihmal ve sorumsuzluk sonucu eşinin yaşama veda ettiğini iddia etti. Küçüknalbant, “Cezayir’den sonra konuşmaları sadece yazışmaya döndü. Günlerce ulaşamadım ve şirketi aradım. Sonra bana gelen mesajların Osman’ın yazmadığını anladım. ‘Bana eşimi verin konuşmak istiyorum’ diye cevap yazdım. Bunun üzerine telefon tamamen kapandı. Denizin ortasında kaderine terk ettikleri Osman’a iyi bakmadılar. Firma kaptanı kaderine terk ederek ölüme gitmesine neden oldu. Cenazesi Yunanistan’dan geldiğinde şirket yanımızda olmadı. Hakkımızı arayarak ölümüne giden yoldaki ihmal ve sorumsuzlukları belgelemeye çalışıyoruz. Hakkımızı arayacağız” dedi.