Geri Dön

Kayıp Gülistan Doku'yu arama çalışmalarına yeniden başlandı!

Tunceli'de 5 Ocak'ta kaybolan Gülistan Doku'nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü'ndeki su altı arama çalışmaları yeniden başlatıldı.

Kayıp Gülistan Doku'yu arama çalışmalarına yeniden başlandı!

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü  2. sınıf öğrencisi Doku'nun (21) ailesinin, Diyarbakır'dan kente gelerek kayıp  başvurusu yapmasıyla başlatılan arama çalışmaları devam ediyor.

Geçen ay kayıp Doku'yu bulmak için ara verilen su altı arama  çalışmalarına barajdaki suyun kısmen tahliye edilerek minimum seviyeye  düşürülmesiyle yeniden başlandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla kısmen boşaltılmaya  başlanan Uzunçayır Baraj Gölü'nde su tahliyesi sürerken çeşitli illerden arama  çalışmaları için kente gelen 8 jandarma ve polis dalgıç ekibi, 2 su altı  kamerası, 6 AFAD ekibinden oluşan 16 ekip, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü  koordinesinde su altı arama çalışmalarına başladı.

VALİ ÖZKAN ÇALIŞMALARI TAKİP ETTİ

Arama çalışmalarının başlatıldığı Sarı Saltuk Viyadüğü ve Dinar Deresi  bölgesine gelen Vali Mehmet Ali Özkan, yetkililerden bilgi aldı.

Vali Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite öğrencisi Gülistan  Doku'nun 5 Ocak'tan itibaren son görüldüğü yer olan Sarı Saltuk Viyadüğü mevkisi  Uzunçayır Baraj Gölü'nde arandığını ve çalışmaların arazide ve su içinde kara,  deniz ve hava araçları kullanılarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yaklaşık 6 ay sürdürülen su altı arama çalışmalarından netice  alınamaması üzerine 6 Temmuz'da bu çalışmalar sonlandırılarak yüzey ve kıyı  taramasına kesintisiz devam edildiğini belirten Özkan, şunları kaydetti:

"Gülistan Doku’nun ailesinin talebi üzerine Sarı Saltuk Viyadüğü köprü  ayağının taban kotunda arama yapılabilmesi için suyun minimum seviyeye kadar  indirilmesi, Uzunçayır Barajı'nın tahliye edilmesi gündeme gelmiş olup, suyun  tahliyesine 16 gündür 3 üniteyle 24 saat aralıksız devam edilmektedir. Dipsavağın  maksimum debide uzun süre çalışması riskli bir durum olup vananın ve dipsavak  tünelinin bir daha kullanılamaz hale gelmesi ve dipsavak bölgesinde olası bir  arıza durumunda barajın bir daha su tutamaz ve kullanılamaz hale gelmesi  ihtimalinin bulunması nedeniyle su seviyesinin köprü ayağı taban kotuna  düşürülmesine daha fazla devam edilmesi teknik olarak mümkün görülmemektedir.

Bugün itibarıyla barajın tahliyesi, suyun düşürülebileceği minimum  seviyeye kadar gerçekleştirilmiştir."

Özkan, minimum seviyeye düşürülen Uzunçayır Baraj Gölü'nde AFAD  Başkanlığı koordinasyonunda, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü,  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve AFAD'dan oluşan 68 personel tarafından su altı  arama cihazları da kullanılarak yaklaşık 3 kilometrelik alanda eş zamanlı su altı  arama çalışmasına bugün itibarıyla başlandığını ifade ederek, "Bugüne kadar  yapılan çalışmalara AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel  Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul,  İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri, sivil  toplum kuruluşları, üniversiteler ve AFAD gönüllülerden toplam 415 personel  katıldı, 73 araç, 27 bot, 7 su altı kamerası, 6 drone, 3 sonar, 3 arama köpeği  kullanıldı." bilgisini paylaştı.

OLAY

Tunceli'de üniversitede okuyan kızları Gülistan Doku'dan 5 Ocak'ta haber alamayan ailesi, memleketleri Diyarbakır'dan gelerek 6 Ocak'ta emniyete  kayıp başvurusunda bulunmuştu.

Genç kızın arkadaşlarıyla görüşen ve cep telefonu sinyallerini izleyen  ekipler, çalışma başlatmıştı.

Baraj gölünde arama yapan ekipler, genç kıza ait resmi evrak bulmuştu.  187 gün süreyle su altı ve su üstünde sürdürülen çalışmalardan sonuç alınamamış  ve İçişleri Bakanlığının talimatıyla su altı aramasına son verilmişti.

Ailenin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesinin ardından  Uzunçayır Baraj Gölü'nün kısmen boşaltılması kararı verilmiş ve tahliye işlemi  başlatılmıştı.

 

 

 

Pizzacıya eşi ve kızının gözü önünde 15 liralık dayak!Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde, pizzacı Ali Rıza Şimşeker, 15 lira alacağını istediği için komşu iş yerinde çalışan 4 kişinin saldırısına uğradı. Şimşeker'in eşi ve kızının gözü önünde tekme tokat ve sandalyeli saldırıya uğrama anı, güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber