Geri Dön
GündemKayıplar aranıyor enkaz kaldırılıyor

Kayıplar aranıyor enkaz kaldırılıyor

Bozkurt’ta kayıpları arama çalışmaları sürüyor. Ekipler, sel nedeniyle mahsur kalan hayvanları da kurtarıyor. İlçede bir yandan da enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları sürüyor

Kayıplar aranıyor enkaz kaldırılıyor

KASTAMONU AA, DHA - Kastamonu’nun 5 bin 500 nüfuslu Bozkurt ilçesinde dün sel felaketinin beşinci gününde de arama, kurtarma ve temizlik çalışmaları sürdü. Sel felaketinin yaşandığı 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın kenarında yıkılan binanın enkazındaki çalışmalara devam edildi. Dün arama kurtarmanın yanı sıra enkaz kaldırma çalışmalarının başlatıldığı ilçede, sele kapılan oyuncak, terlik, puset, çamaşır makinesi, kask gibi çok sayıda eşya ile araçlar dikkati çekiyor. İlçe merkezindeki çarşıda yürütülen çalışmalar kapsamında selde zarar gören iş yerleri temizleniyor.  Ezine Çayı’nın denize döküldüğü Abana sahilinde de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli ekipler, botla sahil şeridinde arama kurtartma çalışmalarını sürdürüyor. Bazı vatandaşlar da yakınlarını ve eşyalarını aramak için sahil kenarında bekliyor.

Kedi kurtarıldı

Selde mahsur kalan hayvanlar da ekipler tarafından kurtarılıyor. Arama kurtarma ekiplerinin önceki gün bir binada yaptığı aramada bir kedi, çamura saplanmış şekilde yaralı bulundu. Sivil arama kurtarma derneği ekipleri tarafından kurtarılan kediye, ekipteki Veteriner Hekim Bahattin Nadir ilk müdahaleyi yaptı. Nefes borusuna giren ve nefes almasını güçleştiren cisim, ambulansta yapılan müdahale ile çıkarıldı. Yaralarına müdahale edilerek serum verilen kediye ‘Acar’ ismi verildi. Bina sakinlerinin beslediği kedilerden dördünün mahsur kaldığı, üçünün selde öldüğü öğrenildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri de bir binanın bodrum katında mahsur kalan horoz ile karşılaştı. Su ve balçık dolu binaya giren ekipler, horozu bulunduğu yerden çıkardı. Ekipler, sahibini bulamadıkları takdirde horoza kendilerinin bakacağını ifade etti.

Yardım çalışmaları

Öte yandan Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardım ekiplerin de ilçede hummalı şekilde çalışıyor. Yardım kurumları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da gerek vatandaşların gerekse çalışmaları yürüten ekiplerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında özveriyle çalışıyor.

Markette çalışan Gizem Özgün aranıyor

Bozkurt’taki sel felaketinde markette çalışan Gizem Özgün (27) kayboldu. Gizem’in kaybolduğu markette arama çalışması başlatıldı. İki gündür devam eden çalışma kapsamında marketten yaklaşık 200 ton su tahliye edildi. Arama çalışmalarını Gizem Özgün’ün bir ay önce nişanlandığı Şahin Aygen de takip etti.

Erdoğan, oğlu ölen babayla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu Bozkurt’taki sel felaketinde bir oğlunu kaybeden Cemal Akın ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun taziyesi esnasında telefonla görüştü. Erdoğan, telefonda acılı babaya başsağlığı diledi. Diyalog sırasında Süleyman Soylu, Akın’ın torunlarından birinin isminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın torunu Ömer Tayyip ile aynı olduğunu söyledi.

Müteahhite gözaltı kararı

Bozkurt ilçesinde çöken 8 katlı Ölçer Apartmanı’nın müteahhidi Mehmet Ö. hakkında, İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi. Mehmet Ö.’nün, Ezine Çayı’nın hemen kenarındaki 32 daireden oluşan apartmanı 3 yıl önce yaptığı öğrenildi. Çay kenarında yapımı süren 8 katlı apartmanın müteahhidinin de Mehmet Ö. olduğu öğrenildi. Mehmet Ö.’nün, Ezine Çayı kenarında bir apartmanın terasında oturduğu, selin ardından ailesiyle ilçeden ayrıldığı belirtildi.

Çadırkent’te kalıyorlar

Bozkurt’taki sorunların başında barınma geliyor. Bozkurt’a üç kilometre uzaklıktaki Abana ilçesinde vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için AFAD ekiplerince üç ayrı noktaya 90 çadır kuruldu. Çadır kentte 35 kişi kalırken bu sayının ilerleyen günlerde artması bekleniyor.

Can kaybı 66’ya yükseldi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karadeniz’deki sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 66’ya yükseldiğini bildirdi. AFAD’dan Batı Karadeniz’deki sele ilişkin yapılan açıklamada, Kastamonu’da 56, Sinop’ta 9 ve Bartın’da 1 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin tedavilerine hastanelerde devam edildiği belirtildi.

Ezine Çayı’na seyyar köprü kuruldu

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yıkılan köprünün yerine Milli Savunma Bakanlığı’nca seyyar köprü kuruldu. Yatay Kaydırmalı Zırhlı Araç Aşırma Köprüsü (ZAAK) olarak bilinen köprü, 26 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde ve 10 bin 500 kilogram ağırlığında. Ezine Çayı’nda ulaşımı sağlayacak köprünün yük taşıma kapasitesi ise 70 ton.

Kayıplar aranıyor enkaz kaldırılıyor

Bartın’da selin izleri siliniyor

Bartın’da beş gün önce, üç saatte 318 kilogram yağışın düştüğü Ulus ilçesinde sel felaketinin ardından temizlik seferberliği sürüyor.

Sel felaketinden en çok etkilenen Zafer köyünde yıkılan köprünün yerine geçici yol yapılarak ulaşım sağlandı. Ev ve iş yerlerindeki sel suları da tahliye edildi.

Bartın’da 11 Ağustos’ta, selin vurduğu Ulus ilçesine bağlı 400 haneli Zafer köyünde temizlik çalışmaları sürüyor. DSİ, Karayolları, İl Özel İdaresi ve belediye ekiplerince başlatılan çalışmalara kolluk kuvvetlerinin yanı sıra köylüler de destek veriyor. Ekipler, köyün ayıran köprünün yıkılmasının ardından inşa edilen geçici köprüyü tamamlarken, ev, iş yerleri ve camiye giren sel birikintileri tahliye edildi.

4 günlük buzağıyı kurtardı

Zafer köyünde yaşayan minibüs şoförü Hasan Turgut (49), sel sırasında ahırdan kurtardığı dört günlük buzağıyı kucağına alıp, evine getirdi.

Annesi selde ölen 10 günlük buzağıyı biberonla besleyen Turgut, “Evladımız gibi, yan odada ayrı bir can oldu. İsmini ‘Garip’ koyduk” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bakan Soylu: PKK’nın sözde Gap-Rıha Eyalet Sorumlusu Ferhat Tunç öldürüldü
Burası Ankara! İki kişinin bildiği hiçbir şey sır değildir
Tüm memurlara fark ödemesi! Ocakta maaşlara yansıyacak
Pes dedirten olay! Damada 'pompalı tüfek' taktılar
Meclis'te tansiyon yükseldi! AK Partililerden Kılıçdaroğlu'na tepki
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Ölümden dönen Hakan Taşıyan'dan aylar sonra bir ilk! İşte sonra hali
Kriptoda 'dip' dalga! Birkaç günde yüzde 20'lik sert düşüş
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
F.Bahçe şaşkınlığı! 'Bu adam nasıl kulübede oturuyor?'
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Yapan yandı! Denetimler sonrası ceza yağdı
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Eski aşkıyla ödül töreninde! İrem'den dekoltesine ilginç yorum
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler