Geri Dön
GündemKelepçe takıp ölüme attılar

Kelepçe takıp ölüme attılar

Yunan Sahil Güvenliği 7 göçmeni ellerine kelepçe takarak denize attı. Göçmenlerden üçü boğularak can verdi, üçü Türk Sahil Güvenlik personeli tarafından kurtarıldı... Elleri kelepçeli halde sudan çıkarılarak tedavi altına alınan göçmenler Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamalarını anlattı...

Kelepçe takıp ölüme attılar

Yunanistan, sığınmacılara yönelik kötü muamelesinde yeni bir skandala imza attı. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dün 02.55’te İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında bir grup düzensiz göçmen olduğu ihbarının alınması üzerine olay yerine Sahil Güvenlik Botu sevk edildi. Denizde tespit edilen iki düzensiz göçmen kurtarılarak 112 Acil sağlık personeline teslim edildi. Göçmenlerden biri hastanede hayatını kaybetti.

Eş zamanlı olarak olay yerine ilave üç Sahil Güvenlik botu, bir Sahil Güvenlik helikopteri ve bir dalış timi sevk edildi. Arama kurtarma faaliyetleri sonucunda, iki göçmen sağ olarak kurtarılırken iki kişinin de cansız bedenine ulaşıldı. Göçmenlerin yedi kişi olduklarının öğrenilmesi üzerine, kayıp bir kişi için arama kurtarma faaliyetlerine devam edildi. Ölen üç göçmenin Sierra Leone uyruklu olduğu öğrenildi. Sağ kurtarılan ve tedaviye alınan diğer üç göçmenden ikisinin Sierra Leone, birinin de Somali uyruklu olduğu belirtildi.

Ölüme terk ettiler

Göçmenler ilk ifadelerinde, Yunanistan unsuru tarafından ellerinin plastik kelepçeler ile kelepçelenerek darp edildikleri, eşyalarına el konulduktan sonra, herhangi bir can salı veya lastik bot olmaksızın doğrudan denize atıldıklarını anlattı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan’ın ölüme terk ettiği göçmenlerin kurtarılma anı ve tedavi gördükleri hastanedeki görüntülerini de paylaştı. Görüntüde hastanede tedaviye alınan göçmenlerin soğuktan titrediği ve ellerinde kelepçe olduğu görüldü. Videoda sağ olarak kurtarılan Muhammed isimli göçmen, 16 Mart’ta İzmir’in Çeşme ilçesine gelmelerinin ardından Yunanistan’ın Sakız Adası’na gittiklerini belirterek, “Sakız Adası’nda iki gün kaldık. Sonra telefonlarımızı, paralarımızı aldılar, dövdüler. Yedi kişiydik, ayaklarıyla attılar. Şimdi üç kişiyiz, dört kişi nerede bilmiyorum. Bir kişinin öldüğünü gördüm” ifadelerini kullandı.

Soylu’dan paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da kurtarma anlarına ilişkin videoyu Twitter hesabından paylaşarak, “Yunanistan sahil güvenlik birimleri bu gece yedi göçmeni darp edip eşyalarını alıp ellerini plastik kelepçelere bağlayıp can yeleği ve bot olmadan denize, ölüme attı” ifadesini kullandı. Olayla ilgili Çeşme Cumhuriyet savcısı tarafından soruşturma başlatıldı.

Sığınmacıları geri itiyorlar

Ankara, Avrupa Birliği’ne uzun süredir ısrarla 18 Mart mutabakatının güncellenmesi çağrısında bulunurken, Yunanistan ise uluslararası toplumun çağrılarına ve Avrupa Parlamentosu’nun soruşturmalarına rağmen, kıyılarına ulaşan sığınmacılara yönelik insanlık dışı uygulamalarına devam ediyor. Atina yönetimi, geçtiğimiz haftalarda da bir Yunan adasındaki sığınmacıları, kamptan dövülerek zorla sınır dışı etmişti. Midilli adasının kuzey kısmına ayak basan 17 Afgan sığınmacı, önce Megala Therma karantina kampına yerleştirilmiş, kamp görevlisi, ailelere Kovid-19 testine ihtiyaçları olduğunu söyleyerek, Afgan sığınmacıları, beyaz bir konteynıra kilitlemişti. Yaklaşık altı saat dövülen ve cep telefonları alınan Afganlar, Yunan görevlilerce bir cankurtaran salına bindirilip kıyıdan geri itilerek denizde ölüme terk edilmiş, sığınmacıları Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtarmıştı.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İyidere'de "çevreye duyarlı" olunacağını bildirdiUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi"nin çevresel açıdan en doğru yaklaşımlarla inşa edileceğini belirterek, doğanın tahrip edilmeyeceğini ve tarlalara dokunulmayacağını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet