Geri Dön
GündemKentsel Dönüşüm Nedir? Kısaca Kentsel Dönüşüm Şartları Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Nedir? Kısaca Kentsel Dönüşüm Şartları Nelerdir?

Ülkemizde riskli bölgelerde yer alan binaların yıkılması ya da risk olmasa da binaların yaşlanması ve eskimesi sebebi ile bu binaların yıkılıp yerine yeni binalar yapılmasıdır. Ancak bunun yapılabilmesi için öncelikle bir takım şartların yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Kentsel dönüşüm nedir? Kısaca kentsel dönüşüm şartları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kentsel Dönüşüm Nedir? Kısaca Kentsel Dönüşüm Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm ile alakalı çalışmalar ülkemizde bir süredir yapılmaktadır. Bu sebeple vatandaşların aklında kentsel dönüşüm ile alakalı bir takım sorular gelebilmektedir. Türkiye deprem bölgesinde yer alması sebebi ile kentsel dönüşüm çalışmaları oldukça önemlidir.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm çalışmaları, şehirlerin bir kısmında sistematik bir şekilde riskli bölgelerdeki yapıların yıkılarak yeni yapıların inşa edilmesidir. Böylece olası bir deprem durumunda can ve mal kayıpları da engellenmiş olacaktır. Bu bağlamda kentsel dönüşüm oldukça önemli bir konudur. 

Özellikler Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında kentsel dönüşüm çalışmalarına çok önem verilmiştir. Savaşlarda şehirler çok fazla zarar gördüğü için buralarda kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmıştır. Ancak bunlar yapılırken şehirlerde tarihi ve kültürel yapıların korunmasına öncelik verilmiştir. 

Bilindiği gibi ülkemizde 1999 yılında Düzce ve Gölcük bölgesinde büyük bir deprem meydana gelmiştir. Bu olay sonrasında kentsel dönüşüm çalışmalarına çok daha fazla önem verilmeye başlanmıştır.

Kentsel Dönüşüm Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında risk grubunda olan bölgelerde bulunan binalar yıkılıp yerine yeni binalar yapılmaktadır. Bu durumda hak sahiplerinin mağdur olmaması amacı ile bu kişilere devlet tarafından bir takım yardımlar da yapılmaktadır. Bu yardımlar özellikle kira yardımı ya da kredi desteği şeklinde olmaktadır.

Binaların kentsel dönüşüm kapsamında olabilmesi ve hak sahiplerinin devlet yardımından faydalanabilmesi için binanın riskli grubuna girmiş olması gerekmektedir.

Riskli yapıların tespit edilmesi için bina sahiplerinden birinin başvurduğu lisanslı kuruluşlar tarafından işlemler yapılmaktadır. 

Taksicisin yol ortasında dehşeti yaşattığı kişi, kız kardeşi çıktı!Mersin'de ticari taksi sürücüsü, yolda yürüyen bir kadına dehşeti yaşattı. Bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülenerek sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından polis harekete geçti. Görüntülerde sürücüsünün yolda yürüyen bir genç kızı taciz ettiği iddia edildi. Genç kıza aracıyla çarpan kişinin kimliği belli oldu. Şahsın, genç kızın ağabeyi olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet