Geri Dön
GündemKısırlaştırma için son tarih 14 Ocak

Kısırlaştırma için son tarih 14 Ocak

Milliyet'in edindiği bilgiye göre, TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurarak pitbull gibi tehlike arzeden hayvanların başıboş dolaştırılması veya sokağa bırakılmasından yakınan vatandaşlar kadar, yeni Hayvanları Koruma Kanunu'na dayalı olarak özel bir komisyonca belirlenen "tehlikeli ırk" listesine itiraz edip sahip olduğu hayvanın tehlikeli olmadığını savunarak, yasağın kaldırılmasını isteyenler de oldu.

Kısırlaştırma için  son tarih 14 Ocak

ÖNDER YILMAZ Ankara - Bunlardan biri de Denizli'den M.K. adlı vatandaş. M.K, "Amerikan bully" köpeğinin tehlikeli olmadığını belirterek Dilekçe Komisyonu'ndan yasağın kaldırılması için girişimde bulunmasını istedi. Konuyu araştıran Komisyon, bu yönde talepte bulunan vatandaşlara olumsuz yanıt verdi. Komisyon 3 Ocak 2022'de milletvekillerine de dağıtılacak kararında, mevzuata göndermede bulundu.

Ülkeye girişi yasak

Komisyon, Amerikan pitbull terrier, dogo argentino, fila brasilerio, Japanese tosa, Amerikan staffordshire terrier ve Amerikan bully ırkı köpeklerin tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlendiğini belirtti. Yasaya aykırılık tespit edildiği takdirde bu hayvanlara el konulup, belediyeler tarafından kurulan hayvan bakımevlerine götürüleceğini aktaran komisyon, vatandaşlara ayrıca şu tespitlerini iletti:

Doğumları beklenecek

Mevuzat düzenlemesi öncesinde sahiplenmiş bulunanların, 14.01.2022’ye kadar hayvanlarını kısırlaştırması gerekmektedir. Tehlike arzeden hayvanlar, söz konusu tarihe kadar veteriner kliniklerinde kısırlaştırılacak ve mikroçip ile işaretlenecek. Bu hayvan sahipleri hayvanlarını kısırlaştırıldıklarına dair belge ile birlikte PETVET sistemine kaydettirilmek üzere İl veya İlçe Tarım müdürlüklerine başvuruda bulunacak. Aksi takdirde 11 bin TL para cezası uygulanacak.

14.07.2021’den önce sahiplenilmiş tehlike arzeden hayvanlardan söz konusu tarihinden önce gebe kalmış olanların kısırlaştırma işlemi için doğum yapması, yavruların dört aylık olması beklenecek.

Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak. Aykırı davrananlara da 11 bin TL ceza verilecek. Bu hayvanların sokağa terki halinde ise 30 bin TL idarî para cezası verilecek.