Geri Dön
GündemKıyıköy nerede, hangi bölgede? Kıyıköy ile ilgili merak edilenler...

Kıyıköy nerede, hangi bölgede? Kıyıköy ile ilgili merak edilenler...

Kıyıköy nerede? Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj gemisinin Karadeniz'de 'Tuna-1' bölgesindeki sondaj çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Sondaj çalışmaları lie birlikte Kıyıköy ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Peki, Kıyıköy nerede yer alıyor? Kıyıköy hangi bölgede?

Kıyıköy nerede, hangi bölgede? Kıyıköy ile ilgili merak edilenler...

Kıyıköy ile ilgili merak edilenleri derledik. Fatih Sondaj Gemisi'nin Tuna-1 ve Kıyıköy'de sondaj faaliyetlerini sürdümesi ile birlikte bölge ile ilgili aramalar arttı. İşte Kıyıköy ile ilgili ayrıntılar...

KIYIKÖY NEREDE?

Kıyıköy, Kırklareli ili sınırları içinde ve Vize ilçesine bağlı sahil kasabası. İlçe merkezine 36 km, il merkezine 95 km uzaklıktadır.

Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup Pabuçdere ve Kazandere dereleri de Karadeniz'e bu kasabadan dökülmektedir. Yöre halkının geçim kaynağı balıkçılık ve ormancılıktır. Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı buradadır. İstanbul'dan günübirlik turlar veya geziler için uygundur. Kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlüdür.

Kırklareli ili, Vize ilçesine bağlı Kıyıköy'ün sınırları içinde bulunan Kastro (Çamlıkoy) Körfezi Tabiatı Koruma Alanı ise, 329 hektarlık bir alan üzerinde yayılmış bulunmaktadır. Ancak, bu Körfez'in batısı Kırklareli'ne dâhil iken, ortası Tekirdağ ve doğusu da İstanbul sınırları içinde kalmaktadır.

Trakya'nın yegane karaçam (Pinus nigra) ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında karaçam, Macar meşesi, sapsız meşe, saçlı meşe, doğu gürgeni, kara gürgen, dişbudak, kayın, akçaağaç, ıhlamur ve kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında, karaca, yaban domuzu, kurt, çakal, sansar, tilki, porsuk, tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Ayrıca, Karyalılarca kurulduğu kabul edilen Kıyıköy'ün antik çağdaki adı Salmydessos'tur.

TUNA - 1 BÖLGESİ NEREDE?

Tuna-1 Karadeniz Ereğli açıklarında yer almaktadır. Sondaj çalışması yapılan Tuna-1 bölgesinin Bulgaristan ve Romanya kara suları sınırına yakın bir bölgede olduğu biliniyor.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-10 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet