Geri Dön
GündemKorsan parti iktidar adayı değil

Korsan parti iktidar adayı değil

Avrupa’da hızla yayılan Korsan Parti hareketinin Türkiye ayağı kuruluş aşamasını tamamladı. 10 kişilik beyin takımından oluşan parti, Türkiye’de iktidarı değil siyaseti değiştirmeyi amaçlıyor

Türkiye’de iktidarı değil siyaseti değiştirmek isteyen bir parti kuruluyor, adı Korsan Parti. Avrupa’nın birçok ülkesindeki parlamentolarda vekili bulunan parti, geleceğin siyasetini belirlemek mottosuyla yola çıktı. Kuruluş felsefesinde internet sansüründen, telif hakları sorununa, dijital gözetimden ifade özgürlüğüne kadar birçok konuya özgürlükçü ve çağdaş çözümler sunmayı amaçlayan Korsan Parti’nin Türkiye temsilcileri Selin Kaledelen ve Serhat Koç ile partileşme süreçlerini ve yürüttükleri güncel çalışmaları konuştuk.

10 kişilik beyin takımı
Selin Kaledelen, Korsan Parti hareketinin dünyaya yayıldığı İsveç’te telif hakları üzerine yüksek lisans yapmış bir avukat. İsveç’te yaşadığı yıllarda Korsan Parti’nin çalışmalarına katıldığı söyleyen Kaledelen, Türkiye’deki ilgiden de memnun. Kaledelen, Korsan Parti’nin Türkiye’deki kuruluş sürecini ve hedeflerini ise şu sözlerle dile getirdi: “Şu an yaklaşık 10 kişilik bir beyin takımımız var. Siyasal olarak kendimizi herhangi bir noktada konumlandırmıyoruz. Korsan Parti’nin öncelikli eleştiri noktalarının tamamına sahip bir ülkedeyiz. Türkiye’de sağ ve sol fraksiyonların konuşmadığı konulara etkin çözümler üreteceğiz. Temel amacımız, bilginin, müziğin ve birçok şeyin insanlara kolay ve ücretsiz ulaştırılmasını sağlamak. Bunun dışında devletin insanları sanal dünyada takip etmesine karşıyız.”

‘Görülmeyen sorunları çözeceğiz’
Partinin kurucularından Serhat Koç da Korsan Parti’nin dünyada birçok ülkede bağımsız adaylarla Meclis’e girdiğini belirterek şunları söyledi: “Gelecek seçimlerde biz de Meclis’e bağımsız adaylarla girebilmeyi hedefliyoruz. Ama bundan önce bu ülkede konuşulması gerek görülmeyen sorunlarla ilgili nitelikli çözümler geliştireceğiz. Bu yapıda asla hiyerarşik bir düzen olmayacak. Çünkü bu parti hareketinin amacı iktidar olmak değil doğrudan demokrasiyi sağlamak.”