Geri Dön
GündemKPSS sonuç sorgulama 2019 - ÖSYM KPSS sonuçları giriş ekranı

KPSS sonuç sorgulama 2019 - ÖSYM KPSS sonuçları giriş ekranı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. ÖSYM, binlerce adayın merakla beklediği KPSS sonuçlarını adayların erişimine açtı. Sınav sonuçlarını merak eden adaylar için 2019 KPSS sonuç sorgulama ekranını derledik. İşte ayrıntılar...

KPSS sonuç sorgulama 2019 - ÖSYM KPSS sonuçları giriş ekranı

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri 14 Temmuz'da; Alan Bilgisi 21 Temmuz'da ve ÖABT 28 Temmuz'da gerçekleşti. ÖSYM daha önce yayımladığı takvimde sonuçların 29 Ağustos açıklanacağını duyurmuştu. Kurum biraz önce KPSS ÖABT, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi sınavı sonuçlarını açıkladı. Sonuç sorgulama için tıklayınız.

KPSS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖSYM SINAV sonuçlarının 29 Ağustos'ta açıklanacağını duyurmuş fakat saat konusunda herhangi bir bilgi vermemişti. Kurum son dakika duyurusu yaparak KPSS sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Sınav sonuçlarına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

KPSS SINAV SONUÇLARI

ÖSYM'DEN KPSS SONUÇ AÇIKLAMASI

ÖSYM sonuç açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 14 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019- KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri), 20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleşen 2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) ve 28 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait maddi analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri yapılmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiştir. 21 Temmuz 2019 tarihinde uygulanan 2019-KPSS Alan Bilgisi Sınavı 3. Oturumuna (Pazar Sabah) ait Temel Soru Kitapçığında yer alan Muhasebe Testindeki 30 numaralı sorunun iptal edilmesine karar verilmiş olup iptal edilen soru değerlendirme dışı bırakılmak suretiyle değerlendirme işlemler tamamlanmıştır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 29 Ağustos 2019 tarihinde saat 12.30'dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir.

KPSS: KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.