Geri Dön

Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, kaç gün sürüyor? Arefe hangi güne denk geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, dini bayramlar takvimini yayımladı. Takvimde 2020 Kurban Bayramı da yer alıyor. Vatandaşlar ise Kurban Bayramı hakkında bilgi almak için peş peşe sorular araştırıyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, kaç gün sürüyor? Arefe hangi güne denk geliyor?

Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, kaç gün sürüyor? Arefe hangi güne denk geliyor?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı idrak edilecek. Toplam dört gün süren Kurban Bayramı'nın ilk gününde maddi durumu iyi olan vatandaşlar kurban kesme işlemini gerçekleştiriyor. İhtiyacı olan vatandaşlar için kesilen kurbanlar, dağıtılmaya başlıyor. Aynı düzen bu yıl da devam edecek. Fakat Kurban Bayramı tarihlerini henüz bilmeyenler araştırmaya devam ediyor. 2020 Yılının Kurban Bayramı tarihlerini haberimizde derledik. Peki Kurban Bayramı ne zaman başlıyor? Kurban bayramı 2020 hangi gün, arefe hangi tarihte?

KURBAN BAYRAMI AREFE GÜNÜ HANGİ GÜN?

Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz 2020 Perşembe günü olacak.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

31 Temmuz 2020 Cuma 1. Gün

1 Ağustos 2020 Cumartesi 2. Gün

2 Ağustos 2020 Pazar 3. Gün

3 Ağustos 2020 Pazartesi 4. Gün

Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, kaç gün sürüyor Arefe hangi güne denk geliyor

Kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber