Gündem Kurban kesim vakti ne zaman? Kurban kesilirken okunacak dua hangisi?

Kurban kesim vakti ne zaman? Kurban kesilirken okunacak dua hangisi?

20.07.2021 - 20:01 | Son Güncellenme:

Kurban Bayramı'nın 1. günü 20 Temmuz Salı. Kurban ibadetini yerine getirecek olan Müslümanlar kurban kesimi ile ilgili bazı ayrıntıları da araştırmaya başladı. Kurban kesim vakti ne zaman başlar ne zaman biter? Kurban kesilirken dua okunur mu? İşte kurban kesim vakti.

Kurban kesim vakti ne zaman Kurban kesilirken okunacak dua hangisi

Kurban ne zaman kesilir? Kurban kesilirken dua okunur mu? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu tarafından kurban kesimi ile ilgili merak edilen sorulara verilen yanıtlar.

Haberin Devamı

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir.

KURBAN KESİLİRKEN HANGİ DUA OKUNUR?

İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir.

Haberin Devamı

Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir.

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.”

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.”

KURBAN KESTİKTEN SONRA NAMAZ KILMAK GEREKİR Mİ?

Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dinî bir gereklilik olduğu inancı veya kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli veya sebepsiz dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadeti yapma imkânına kavuştuğu için Allah’ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılnabilir.