Geri Dön

KYK burs ve yurt başvuruları başladı mı?

Üniversite tercihleri başlar başlamaz KYK burs ve yurt başvuruları hakkında meraklı arayış başladı. 2020-2021 Eğitim yılında üniversiteye başlayacak olan ve geçtiğimiz yıllarda üniversiteye başlayan öğrencilerin başvuru yapabileceği KYK burs ve yurt başvurularının ne zaman yapılacağı araştırılmaya başladı. Peki Kredi ve Yurtlar Kurumu herhangi bir tarih verdi mi?

KYK burs ve yurt başvuruları başladı mı?

Her yıl düzenli olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine sağlanan KYK burs ve yurt olanakları büyük ilgi görüyor. Bu yıl YKS tercihleri 6 Ağustos tarihinde başladı ardından KYK burs ve yurt başvuru tarihleri merak konusu oldu. 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında alınan YKS tercihleri ardından KYK burs ve yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Kimler KYK bursundan ve yurdundan yararlanabilecek? İşte KYK burs ve yurt şartları...

KYK BURS VE YURT BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

KYK burs ve yurt başvuruları henüz başlamadı. YKS tercihleri ardından başlaması beklenen KYK burs ve yurt başvuru tarihleri açıklandığında haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

BURS NEDİR ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler, Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

KYK YURT BAŞVURULARI

Yurt Başvuruları: Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hakkazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçmeve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerindenyapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretimyılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuruyapacaklardır.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, 7143sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler, özel yeteneksınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay/dikey geçişyapan öğrenciler, yurt içi ve yurt dışı değişim programına katılan öğrenciler, lisans tamamlamaöğrencileri ve burslu olmayan uluslararası öğrencilerin başvuruları Genel Müdürlükçe belirleneceksüre içinde e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır.

Değerlendirme sonuçları; Genel Müdürlük internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresindenduyurulmaktadır.

Taksim'de kapkaç dehşeti!İstanbul’un göbeği Taksim’de sokak arasında yürüdüğü esnada arkadaşıyla görüntülü görüşme yapan genç kız, vatandaşların gözü önünde kapkaça uğradı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber