Geri Dön

LGS ertelendi mi? Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2020 ne zaman? Bakan açıkladı

LGS ertelendi mi? Liseye Geçiş Sınavına girecek olan öğrenciler, LGS 2020 hakkında bilgi almak istiyor. Ülkemizde başgösteren corona virüsü vakaları sonrasında alınan tedbirler arasında sınav tarihlerinin ertelenmesi de yer alıyor. ÖSYM'nin toplam 9 sınavını ertelemesi sonucunda LGS adayları da meraklandı. Peki LGS ertelendi mi? LGS 2020 ne zaman yapılacak?

LGS ertelendi mi? Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2020 ne zaman? Bakan açıkladı

Liseye Geçiş Sınavına hazırlığını sürdüren öğrenciler, lise hayatına geçmek için sabırsızlanıyor. Her yıl uygulanan Liseye Geçiş Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanıyor. Peki LGS corona virüsü nedeniyle ertelenecek mi? LGS ne zaman uygulanacak? İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan son dakika açıklaması...

LGS 2020 ERTELENDİ Mİ?

Bakan Selçuk, LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceği sorusu üzerine ise, "LGS ve YKS eğer sağlık koşulları bunu gerektirirse ertelenebilir. Tercihim ertelememek, zamanında yapmak sınavı" açıklamasını yaptı.

LGS NE ZAMAN?

Merkezî sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumları için yapılacak sınav olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 7 Haziran'da gerçekleşecek.

LGS'DE KAÇ SORU SORULACAK?

Sözel Bölüm: Toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek.

Türkçe: 20
T.C. İnkılap: 10
Din Kültürü: 10
İngilizce: 10

Sayısal Bölüm: Toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika süre verilecek.

Matematik: 20
Fen Bilimleri: 20

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş aşı açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'aşı olacak mısınız?' sorusuna yanıt verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet