Geri Dön
GündemLGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB duyurdu

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB duyurdu

LGS kitapçığı için arayışa geçenler, LGS soruları ve cevaplarını incelemek istiyor. Hem sayısal hem de sözel bölümlerinin yer aldığı LGS'nin kitapçık linki haberimizde. Peki LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanır? İşte MEB'in duyurduğu o tarih...

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB duyurdu

2019-2020 Eğitim yılının Liseye Geçiş Sistemi sınavı için heyecan sona erdi. Geçtiğimiz Cumartesi günü uygulanan sınavın soruları ve cevapları öğrenci ve veliler tarafından merakla araştırılıyor. Aynı zamanda LGS sınav sonuçları tarihini öğrenmek isteyenler, sınav sonuçları ne zaman açıklanır sorusunu araştırıyor. MEB tarafından 20 Haziran 2020 tarihinde yapılan LGS'nin soruları ve cevapları yayımlandı. Kitapçıklar ise bugün velilere teslim edilecek. Aynı zamanda LGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da yayımlanan kılavuzunda duyuruldu. İşte LGS hakkında merak edilenler...

LGS SINAV SONUÇLARI 2020 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkezî Sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir. 

LGS PUAN HESAPLAMA

Öğrencilerin Ham Puanının Hesaplaması

Standart puan ve toplam ağırlıklı standart puan hesaplama formülü aşağıda verilmiştir.

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB duyurdu

Öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) Hesaplaması

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB duyurdu

Hesaplanan Toplam Ağırlıklı Standart Puan, kendi içinde en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecektir.

Bu puanların bulunmasında aşağıdaki formül uygulanacaktır.

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB duyurdu

En Küçük TASP: Hiçbir testi ikili ya da toplu kopya nedeniyle iptal edilmeyen öğrenciler içindeki en küçük TASP

En Büyük TASP: Tüm Öğrenciler İçindeki En Büyük TASP

Muafiyet Durumundaki Öğrencilerin Standart Puan Hesaplaması

Muafiyet durumunda ASP hesaplaması aşağıdaki gibidir.

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB duyurdu
LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB duyurdu
LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB duyurdu

LGS KİTAPÇIKLARI 

LGS kitapçıkları bugün velilere teslim edilecek.

SÖZEL BÖLÜM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

SAYISAL BÖLÜM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır. 

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmaksuretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilatve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilensorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

 

MSB açıkladı! PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara'da 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet