GündemLGS SINAV GİRİŞ BELGESİ YAYIMLANDI MI? MEB 2022 LGS SINAVI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE UYGULANACAK?

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ YAYIMLANDI MI? MEB 2022 LGS SINAVI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE UYGULANACAK?

05.05.2022 - 08:54 | Son Güncellenme:

LGS ne zaman sorusu yoğun ilgi görmeye başladı. 2022 Mayıs ayına girmemizle birlikte araması artan LGS'nin sınav giriş belgesi yayınlandı mı, ne zaman açıklanır? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8. sınıf öğrencileri için uygulanacak olan LGS 2022 hakkında merak edilenleri haberimize ekledik.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ YAYIMLANDI MI MEB 2022 LGS SINAVI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE UYGULANACAK

2022 Yılının LGS sınavı için heyecan başladı. Mayıs ayına girmemizle birlikte araması artan LGS sınavı hakkında ilk olarak sınav giriş belgesi araştırılıyor. Ardından ise LGS ne zaman sorusu internet üzerinden sorgulanıyor. MEB tarafından uygulanacak olan LGS sınavına 8. sınıf öğrencileri katılım sağlayacak.

Haberin Devamı

LGS NE ZAMAN?

LGS 5 Haziran 2022 Pazar günü uygulanacak.

Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak.

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Haberin Devamı

LGS İÇİN BAŞVURU YAPILACAK MI?

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS kılavuzuna ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı: "LGS kapsamında 5 Haziran 2022'de uygulanacak merkezî sınavın başvuruları, 4-14 Nisan 2022'de Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecek. Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8'inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzunda bulunan formu doldurarak yapacak. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak."

Başvurusu Bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğunun bulunmadığının altını çizen Özer, "Sınava katılmak isteyen öğrenciler, herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava katılabilecek." ifadesini kullandı.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, 27 Mayıs'tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.