Geri Dön

LYS üniversite tercih sonuçları açıklandı! - Tıkla Öğren

LYS tercih sonuçları açıklandı. Binlerce üniversite adayı tarafından oldukça merak edilen LYS tercih sonuçlarının tüm detaylarını sizler için derledik. ÖSYM tarafından açıklanan LYS tercih sonuçları hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları ve ayrıntılar haberimizde yer alıyor...

LYS üniversite tercih sonuçları açıklandı! - Tıkla Öğren

LYS tercih sonuçları açıklandı. Hayatımız boyunca bizler gerekli olan tüm alanlarda ki işlemlerimizi yapabilmemiz için bir iş hayatına bir meslek sahibi olmamız gerekir. Sahip olduğumuz bu meslekler doğrultusunda bizler geçimlerimizi sağlarız. Ancak meslek sahibi olmak iyi şartlar altında çalışıp yüksek maaşlar almak ne yazık ki sanıldığı kadar kolay değildir. Eğitim hayatına devam ederek meslek sahibi olmak isteyen adayların gerçekleştirmeleri gereken bazı önemli işlemler vardır. Bunun için yapılması gereken tüm işlemlerin öncelikle eğitim hayatını düzgün atlatmak olacaktır. Gerçekleştirilen çeşitli işlem kolaylıkları sonucunda artık vatandaşlar lise son sınıfta girecek oldukları belirli sınavlar düzenlenir. Bu sınavlara katılım sağlayabilmek adına da bizlerin önce on sekiz yaşını doldurup lise sonda okuyor olmamız gerekir. Fakat aynı zamanda lise mezunu kişiler de bu sınavlara diledikleri zaman katılım sağlayabilirler. Çünkü bu sınavlar sonucunda yapılan çeşitli tercihlerle adayların hangi üniversite ve de hangi bölüme gidecek oldukları belirlenir.

LYS TERCİH SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Üniversiteye gidebilmek lisans eğitimi alabilmek için öğrenciler her yıl düzenli olarak belli sınavlara girerler. Eğitimlerini devam ettirebilmek için kendilerini geliştirebilmek için adayların bu lisans eğitimini alabilmek için bu sınavlardan iyi sonuçlar elde ederek tercihlerini o doğrultuda yapmalıdırlar. Ülke genelinde yapılan bu sınavlara girerek üniversite eğitimi alabilmek için bu sınavlardan başarılı olmanız gerekir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından hazırlanan bu sınavlar mart ve haziran ayında yapılmıştır. Lisans Yerleştirme Sınavı olarak bilinen son sınavın sonuçlarının açıklanmasından sonra ise LYS tercih heyecanı adayları sarmıştır. Ülkemizde son dönemlerde iki oturumlu yapılan bu sınava milyonlarca öğrenci her yıl katılımda bulunmuştur. Bu sınava katılarak elde ettikleri sonuçlara ve de isteklerine göre LYS tercihlerini yapabilirler. Adayların girecek oldukları bu sınavlar sonucunda pek çok puan türünde sonuçlar gelir. LYS tercihlerini yaparken de girmek istedikleri bölümlerin geçen yıl ki başarı sıralamasının puan türüne dikkat etmeleri gerekir.

Adaylara toplamda 30 tane üniversite ve bölüm seçme hakkı verilir. İleride hangi mesleği yapmak isterlerse ona göre bu tercihlerini yapmaları önemlidir. Gitmeyi düşünmedikleri şehri ve bölümleri asla ve asla tercih rehberinde bulundurmamaları gerekir. Çünkü hazırlanan taban puan ve başarı sıralamaları geçen yıl ki üniversite sorularına göre belirlendiği için adayların dikkatli olması gerekir. Puanlarda bazı değişiklikler meydana geldiği için asıl olarak Türkiye sıralamasında kaçıncı olduklarına bakarak yani başarı sıralamalarına göre tercihlerini yapmaları onların yararına olur. Ülkemizde meydana gelen beklenmedik üzücü olaylar nedeniyle ertelenen LYS tercihleri de LYS tercih sonuçlarını etkilemiştir. Bu nedenle LYS tercih sonuçları da bir sonra ki haftaya kadar ertelenmiştir. Ancak LYS tercih sonuçları sürpriz şekilde dün açıklandı. Adaylar ÖSYM’nin resmi internet sitesinden LYS tercih sonuçlarını öğrenebiliyor.

Enes Batur iddialara yanıt verdiEnes Batur cep telefonuyla çektiği bir açıklama videosunu sosyal medya hesaplarından paylaştı. Batur, karantinadan kaçtı iddialarına yanıt verdiği videosunda şu ifadelere yer verdi:"Benimle ilgili asılsız şeyler paylaşılıyor. Olayı en başından beri anlatıyorum. Cumartesi günü ateşlendiğim için sabah saatlerinde korona testi yapılmaya gittim hastaneye, test yapıldım. Test yapıldıktan sonra direk eve geldim. Akşam saatlerinde test sonuçlarım pozitif çıktı. O günden bu güne kadar hiçbir şekilde evden çıkmadım. Buna şerefim ve namusum üzerine yemin ederim. Kamera kayıtlarımız var, evden çıkmadığıma dair. HES uygulamam var, 7/24 konumumu gösteriyor. Şahitlerim var ve yemin ederim hiçbir şekilde evden çıkmadım."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber