Geri Dön
Gündem‘Marmara’nın müsilajı, İHA’larla gözetlenmeli’

‘Marmara’nın müsilajı, İHA’larla gözetlenmeli’

Müsilaj felaketini yaşayan Marmara Denizi’nde kirlilik yüzeyde yok olmaya başlasa da uzmanlar gelecek günlerden endişeli.

‘Marmara’nın müsilajı, İHA’larla gözetlenmeli’

MERT İNAN İstanbul - Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cemal Saydam, Marmara’nın son çırpınışlarını yaşadığını söylüyor. Atık su deşarj projelerinde yapılan yanlışları da yorumlayan Prof. Dr. Saydam, şunları dedi: “Sanayi veya evsel atık suyun arıtılıp, gerçekten temizlenmiş olduktan sonra ait olduğu yere verilmesi gerekir. Su temin yerleri göller, nehirlerdir. Öyleyse arıtılmış ve gerçekten temizlenmiş sular evsel veya biyolojik, ne olursa olsun denizlere deşarj edilmesi son çare olarak düşünülmeli” diyor.

Havza bazlı planların da acil olarak ele alınarak hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Saydam, uyarı ve tespitlerini şöyle sıraladı: “Arıtılmış suyu, Marmara Denizi’ne deşarj etmenin dışında da formüller aranmalı. Birçok akarsuda toplu balık ölümleri ve ciddi kirlilik yükleri görüyoruz. Ergene, Büyük Menderes ve diğer nehirlerdeki kirliğin büyük kısmı sanayi tesislerinden gelişigüzel deşarj edilen atıklardan kaynaklanıyor. Bu gerçekleri denetçiler de biliyor. En önce görevini yapacak kişiler denetçiler olmalı. Bu hovardalığa mutlaka kısıtlanma getirilmesi şart. Müsilaj felaketi bitmeden Küçükçekmece’den balık ve martı ölümlerini gördük. Buna sebep olanların takip edilmesi, hukuk çerçevesinde ağır yaptırımlar uygulanmadan yaşanan felaketlerin önüne geçmemiz mümkün olamaz. Marmara Belediyeler Birliği, birkaç adet insansız hava aracı (İHA) satın alarak kızılötesi kameralarla gece, gündüz Marmara Denizi ve deşarj noktaları kontrol edebilir.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta bugün resmi açılışını yapacağı Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner