Geri Dön

Marmaray dünya basınında

Avrupa'yı Asya'ya bağlayacak "Marmaray" hattı bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla açılıyor. İki kıtayı birleştirecek "Marmaray" dünya basınının da ilgisinde.

Marmaray dünya basınında

Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında Marmaray'ı "Sonraki durak: Asya" başlığıyla manşete taşıdı.

Marmaray'ın açılışı Amerikan basınında da yankı buldu. ABD'de yayın yapan bazı gazete ve televizyonlar, Marmaray projesi için, ''Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı'' ifadesine yer verdi.

"TÜRKLERİN BİR RÜYASI GERÇEKLEŞTİ"

Alman Der Spiegel dergisi, Avrupa'yı Asya'ya bağlayacak Marmaray tüneliyle ilgili haberinde, "Türklerin bir rüyası gerçekleşti" ifadesi kullanıldı. İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasının Boğaziçi'nin altından bir tünelle birleştirildiğini belirten Alman dergisi, bu projenin Türkiye'nin yeni gücünün sembolü olarak gösterileceğini ileri sürdü.

Bütün dünyanın ilgisini çeken dev bir projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhuriyetin 90'ıncı yılında resmen açılacağı, bu törenle Türk halkına "tarihte elde ettikleri büyük başarıların" da hatırlatılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Der Spiegel dergisi, Türklerin böyle dev bir projeyle övünmekte haklı olduklarını belirterek, Marmaray'ın inşa süreciyle ilgili bilgi verdi. Haberde, 62 metre derinlikte inşa edilen ve iki kıtayı birleştiren Marmaray'ın dünyada bir ilk olduğu vurgulandı.

İKİ HAVALİMANINI BAĞLAYACAK
Milyonluk metropol İstanbul'un trafik sorununa çözüm bulmak için inşa edilen tünelin 1.4 kilometresinin denizin altında inşa edildiği, proje tamamlandığında ise, İstanbul'un iki yakasındaki havalimanlarının demiryoluyla bağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

4 DAKİKA GEÇİLECEK
Türk-Japon ortak konsorsiyumu tarafından inşa edilen Marmaray projesinin tamamının 76 kilometre uzunluğunda ve 36 duraktan oluştuğu ve günde 1.5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğu ifade edildi. Marmaray'la Boğaziçi'ni geçmenin sadece 4 dakika süreceğini belirten Der Spiegel, tünelin ayrıca diğer trenler tarafından da kullanılacağını vurguladı.

SULTAN ABDÜLMECİT VE ABDÜLHAMİT'İN HAYALİ
Der Spiegel haberinde, Boğaziçi'nin altından bir demiryolu hattı hayalinin uzun bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, 1861 yılında Osmanlı sultanı I. Abdülmecit ve 1891 yılında sultan II. Abdülhamit'in Marmaray'a benzer bir tünel inşa etmek için İngiliz, Fransız ve Amerikalı biliminsanlarına araştırmalar yaptırdığı ifade edildi.

MARMARAY ABD BASININDA
Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde görkemli bir açılışla faaliyete geçen Marmaray, ABD'nin çeşitli gazete, televizyon ve internet sayfalarında yer buldu. Amerikan Televizyonu ABC, internet sayfasında ''Türkiye'nin Asya ve Avrupa bölümlerini ilk defa demir yolu ile bağlayan tünel açılıyor'' başlığıyla duyururken, tünel projesinin 150 yıl öncesinde bir Osmanlı Sultanına ait olduğunu belirtti.


Televizyon kanalı, Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığındaki hükümetin büyük projelerinden biri olan Marmaray'ın ülke ekonomisinin canlılığına katkıda bulunduğunu belirtirken, halkın bir kesimi tarafından protesto edildiğine de değindi.


Projenin 2005 yılında, 4 yılda bitirilmek üzere başlatıldığını belirten ABC televizyonu, kazı çalışmalarında 4. Yüzyıl Bizans dönemine ait önemli arkeolojik bulgular nedeniyle geciktiği bilgisine yer verdi.

Projenin ilk defa Osmanlı Sultanı Abdulmecid tarafından dillerindirildiğini ve Sultan Abdulhamit döneminde konunun mimarlarla görüşüldüğünü belirten ABC televizyonu, Marmaray'ın Başbakan Erdoğan'ın büyük çaplı projelerinden sadece bir tanesi olduğunu aktardı.

Wall Street Journal'ın (WSJ) üç gün önce, '' Dünyanın en derin batırma raylı tüneli açılıyor'' başlığı ile ön haber olarak duyurduğu açılış haberi bugün, ''Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında yeni tünel bağlantısı'' şeklinde tekrar verildi.

WSJ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen tünel projesi için, ''Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı'' ifadesini kullanırken, ''Tünelin tamamlanması hükümetin on yıl süren ekonomik başarı hikayesinin bir delili olmuştur'' cümlesine yer verdi.

Amerikan gazetesi WSJ, bununla birlikte, Türkiye'nin 3. Köprü, 3. Havalanı ve Kanal İstanbul gibi dev projeleri de gerçekleştirmek istediğini belirtirken, bu projelerin getireceği borç yükünün hükümetin bütçesini zorlayabileceği görüşüne yer verdi.


Gazete, Başbakan Erdoğan'ın projelerde önceliği, kendisi ile Osmanlı ataları arasında bağ kuracak ve ülkenin gelecekteki refah için çimento gibi sağlam bir zemin oluşturacak şekilde programladığı yorumunda bulundu.


ABD'nin en meşhur internet gazeteleri arasında yer alan Huffington Post isimli medya kuruluşu da Marmaray açılışını birinci sayfadan görenler arasındaydı.


İnternet gazetesi, Türkiye'nin dev projelerinden biri olan Marmaray hakkında detaylı teknik bilgilere yer verirken, deprem bölgesi olan İstanbul'da bazı endişeleri de beraberinde getirdiği bilgisini aktardı.


Huffington Post da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, tünelin 9.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak güçte inşa edildiği şeklindeki açıklamasına yer verdi.

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber