Geri Dön

Maydanoz Nasıl Yazılır? Tdk Sözlük'te Maydonoz Mu Yoksa Maydanoz Olarak Mı Yazıyor?

Dilimizde bazı kelimelerin doğru yazılışı ile ilgili birçok hata yapılmaktadır. Bu kelimeler nasıl yazılır soruları en çok sorulan sorulardan birisidir. Bu kelimenin birisi ise Maydanoz kelimesidir. Peki Maydanoz kelimesinin eş anlamlısı nedir. Eş anlamı olan sözcükler nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizler için detayları ile hazırladık.

Maydanoz Nasıl Yazılır? Tdk Sözlük'te Maydonoz Mu Yoksa Maydanoz Olarak Mı Yazıyor?

Türk Dil Kurumunun sitesinde sıklıkla kelimelerin doğru yazılışları ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. En çok birleşik kelimeler de hatalar yapılmaktadır. Bu kelimelerden birisi de Maydanoz kelimesidir. 

MAYDANOZ NE DEMEK:

Maydanozgillerden, yenmek için yetiştirilen, 50-80 santimetre uzunluğunda, ufak yeşil ve parçalı yapraklı, hoş kokulu iki yıllık otsu bir bitki (Petroselinum crispum).

MAYDANOZ NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin maydanoz mu, maydonoz mu olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı maydanoz şeklinde olmalıdır.

maydonoz (Yanlış kullanım)
maydanoz (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Manavdan bir demet maydanoz almayı unutma.”

ABD'den Türkiye açıklaması: Çalışmaya devam edeceğizABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Türkiye ile Suriye'deki ortak çıkarlarımızı gerçekleştirebilmek amacıyla yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet