Geri Dön
GündemMelatonin ne demek? Melatonin hormonu etkileri neler?

Melatonin ne demek? Melatonin hormonu etkileri neler?

Melatonin nedir? Melatonin hapının korona virüsü durdurduğuna dair çıkan haberler melatonin nedir, ne işa yarar, sorusunu gündeme getirdi? Peki, melatonin vücuda etkisi nedir? İşte melatonin ile ilgili merak edilenler...

Melatonin ne demek? Melatonin hormonu etkileri neler?

ABD'deki bilim insanları uyku sorunu yaşayan insanların kullandığı melatonin hapının koronavirüsü engellediğini öne sürdü. ABD'de yapılan araştırma heyecan yaratırken kesinliği ise henüz kanıtlanmadı. Peki, melatonin nedir?

MELATONİN NE DEMEK?

Melatonin, beyninizin her gece ürettiği bir hormondur. Ulusal Uyku Vakfı'na göre epifiz bezi tarafından üretilen bu hormon, vücudunuzun sirkadiyen ritminiz olarak da bilinen uyku-uyanma döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Güneş batarken vücut daha fazla melatonin üretir ve beyninize uyku zamanının geldiğini gösterir. Melatonin seviyeniz sabahları en düşük seviyededir ve vücudunuzun uyanmasına yardımcı olur.

Güneş ile senkronize olduğundan melatonin, sirkadiyen ritminizi düzenli tutmanıza yardımcı olur, böylece tutarlı ve kaliteli bir dinlenme elde edersiniz. Hap, kapsül veya sakızlı formda melatonin, Ulusal Uyku Vakfı'na göre uyku zorluklarının giderilmesine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. Ancak düşündüğünüzden farklı yan etkileri vardır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Diyarbakır-İstanbul seferini yapan THY’ye ait uçak Edremit’e yönlendirildiMarmara ve Ege’de yaşanan lodos fırtınası hava trafiğini de olumsuz etkiliyor. İstanbul Havalimanına iniş yapamayan bazı uçaklar farklı hava limanlarına yönlendiriliyor. Diyarbakır İstanbul seferini yapan THY uçağı da Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan Koca Seyit Havalimanına iniş yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler