Geri Dön
GündemMental yorgunluk her dönemden çok

Mental yorgunluk her dönemden çok

IPSOS Milliyet okurları için derledi.

Mental yorgunluk her dönemden çok

33 ülkede 3 kişiden 2’si mutlu olduğunu söylüyor

Salgın ve beraberinde getirdiği yaşamsal kısıtlamalar, bütün bunların bugün bile oluşturduğu panik tamamiyle insanların ruhsal, duygusal duygu durumunu ters düz eden çok çok önemli bir etken… Uzmanlar yaptıkları global araştırmalarda mental yorgunluğun her dönemden daha yüksek olduğunu tespit ediliyor.  2011’den bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen Ipsos Global Advisor araştırmasının 2021 sonuçlarını tüm dünyada açıkladık. Çalışmamıza dahil olan 30 ülkenin ortalaması pandeminin ikinci yılı olan 2020 senesine kıyasla; her şeyi göz önünde bulundurarak ne derece mutlu olduğunuzu belirtir misiniz sorusuna verilen yanıtları incelediğimizde ortalama olarak,  %4 artış gösteriyor. Yanıtlarda 3 bireyden 2’si mutlu olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte birçok ülkede mutluluk düzeylerinde gözle görülür değişimler izleniyor. 

Peru başta olmak üzere; Meksika, Şili, İspanya, Güney Afrika ve Hindistan 2020 senesine göre mutluluk oranını en yüksek oranda artıran ülkeler olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de 2020 yılında 10 kişiden 6’sı mutlu olduğunu ifade ederken, 2021 sonunda 10 kişiden 4’ü mutlu olduğunu belirtiyor. Umarım bahar ayları tüm dünyada sadece psikolojik bir rahatlama değil aynı tüm sıkıntıların yaşandığı ekonomik, siyasal, insani yaşamı yükseltecek her konuda rahatlama ve mutluluk getirir.

Mental yorgunluk her dönemden çok

Araştırmanın gerçekleştirildiği ülkelere bakıldığında; bir yılda mutlu olma oranı Amerika, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde artış görünüyor.

Türkiye’de 10 vatandaştan 4’ü mutlu olduğunu belirtiyor

Salgın ve ekonomik problemlerin toplumun ruh halini etkilemesiyle birlikte Türkiye’de “mutlu” olduğunu belirtenlerin oranı son yılda düşüş göstermekte. Ipsos Global Mutluluk araştırması’na göre Türkiye’de 2020 yılında 10 kişiden 6’sı mutlu olduğunu ifade ederken, 2021 sonunda 10 kişiden 4’ü mutlu olduğunu belirtiyor.

SORU: Her şeyi göz önünde bulundurararak ne derece mutlu olduğunuzu belirtir misiniz? (Tabloda mutluyum + çok mutluyum %’leri gösterilmektedir.)

Mental yorgunluk her dönemden çok

Mutlu olma oranı sene karşılaştırması

Mental yorgunluk her dönemden çok