Gündem Meteoroloji ve AFAD'dan iki ile uyarı! Kuvvetli olacak

Meteoroloji ve AFAD'dan iki ile uyarı! Kuvvetli olacak

21.11.2023 - 19:40 | Son Güncellenme:

Meteoroloji yeni hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre hava sıcaklıklarının çarşamba günüden itibaren artarak mevsim normalleri civarına, batı bölgelerde mevsim normalleri üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. İki ile ise hem AFAD tarafından hem de Meteoroloji tarafından uyarı yayımlandı. İstanbul'da beklenen kar yağışı ile ilgili toplantı yapıldı.

Meteoroloji ve AFADdan iki ile uyarı Kuvvetli olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Güney ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz, Eskişehir ve Rize çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Artvin, Ardahan ve Kars çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney Ege kıyılarında kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Haberin Devamı

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güney Ege kıyılarında kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgârın, Kıyı Ege’de güneyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İKİ İLE UYARI

Meteoroloji ve AFAD tarafından Aydın ve Muğla'ya uyarı verildi. Aydın'a sarı kodlu Muğla'ya ise hem sarı hem de turuncu kodlu uyarı verildi.

İSTANBUL'DA KAR TOPLANTISI

Haberin Devamı

İstanbul'da 26 Kasım'da beklenen kar yağışı öncesinde İstanbul Valisi Davut Gül başkanlığında, 'Kış Tedbirleri Toplantısı' yapıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde (AFAD) yapılan toplantıya; İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, ilçe kaymakamları, bölge ve il müdürleri ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı. Toplantıda ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğu 25 Kasım 2023 tarihine çekilmesi kararı alındı.

İstanbul'da 26 Kasım'da beklenen kar yağışı öncesinde İstanbul Valisi Davut Gül başkanlığında 'Kış Tedbirleri Toplantısı' yapıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde yapılan toplantıda konuşan Gül, "İstanbul'umuzda 26 Kasım Pazar günü kar yağışı bekleniyor. Bugün, Kurumlar arası iş birliğini sağlamak ve afet riskinin tekrar gözden geçirilmesi için 'Kış Tedbirleri Toplantısı'nı yapıyoruz. Kar yağışı gibi afet ve olaylarda en önemli olan zamanlama ve koordinasyonun sağlanmasıdır. İstanbul'umuzda meteorolojik verileri yakından takip ederek almamız gereken tüm kararları zamanında alacağız. Afet Çalışma Grupları işine hakim olacak ve talepler ivedi bir şekilde yerine getirilecek. Kaymakamlar, il koordinasyon kurulları ile tedbirleri sağlayacak. Hepinize vereceğiniz katkılar için teşekkür ediyorum. İnşallah, İstanbul'umuzda kar sürecini yüz akı ile atlatacağız" dedi.

Haberin Devamı

Meteoroloji ve AFADdan iki ile uyarı Kuvvetli olacak

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren bölgenin batısının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BURSA 9°C, 22°C
Çok bulutlu

EDİRNE 11°C, 18°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

İSTANBUL 13°C, 18°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Avrupa Yakası'nın Güney ve batı çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

KOCAELİ 10°C, 22°C
Çok bulutlu

EGE
Çok bulutlu, (Manisa ve Kütahya hariç) bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Muğla ve Aydın kıyılarında çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, Kıyı Ege’de güneyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR 4°C, 16°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı

DENİZLİ 8°C, 19°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı

İZMİR 15°C, 20°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

Haberin Devamı

MUĞLA 8°C, 13°C
Çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarında çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

AKDENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Antalya çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz'in sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA 6°C, 23°C
Parçalı bulutlu

ANTALYA 15°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BURDUR 3°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

MERSİN 12°C, 23°C
Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

ANKARA 2°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu

ESKİŞEHİR 3°C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı

Haberin Devamı

KONYA 3°C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu

YOZGAT 0°C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesinin görülmesi bekleniyor.

BOLU 2°C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE 7°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu

KASTAMONU 0°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK 8°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Rize ve Artvin kıyılarının yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ARTVİN 2°C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı

SAMSUN 10°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu

TOKAT 1°C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu

TRABZON 7°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu, doğusunun çok bulutlu, Ardahan ve Kars çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

ERZURUM -11°C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu

HAKKÂRİ -9°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu

MALATYA 0°C, 11°C
Parçalı ve az bulutlu

VAN -3°C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR 0°C, 13°C
Parçalı ve az bulutlu

GAZİANTEP 5°C, 12°C
Parçalı ve az bulutlu

MARDİN 1°C, 10°C
Parçalı ve az bulutlu

SİİRT -1°C, 11°C
Parçalı ve az bulutlu

 

Yazarlar