Geri Dön
GündemMeteorolojiden kritik uyarı! İstanbul'da ne zaman kar yağacak?

Meteorolojiden kritik uyarı! İstanbul'da ne zaman kar yağacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugünden itibaren ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu hava hakim. İstanbul'da cumartesi ve pazar günleri kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı beklendiğini duyuran AKOM vatandaşları soğuk havaya karşı uyardı.

Meteorolojiden kritik uyarı! İstanbul'da ne zaman kar yağacak?

Tahminlere göre, yağış genellikle yağmur ve sağanak şeklinde, Marmara'nın güneydoğusu, batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı görülebilecek. Rüzgar, Kuzey Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 kilometre/saat) olarak esecek.

İSTANBUL'DA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)'nden uyarı geldi. İstanbul'da cumartesi ve pazar günleri kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı beklendiğini duyuran AKOM vatandaşları soğuk havaya karşı uyardı.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, kuzey kesimleri ile yüksekleri karla karışık yağmurlu 6

İstanbul: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 7

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı 13

Adana: Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı 19

Antalya: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 21

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 9

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 11

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde toz taşınımı bekleniyor. 13

CUMARTESİ ÜLKE GENELİNDE YAĞIŞLI

Ülke geneli için cumartesi günü Marmara'nın batısı dışında yağış öngörülüyor. Yağışlar Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Amasya, Tokat, Tunceli, Bingöl, Osmaniye, Adana ve Hatay kıyıları ile Antalya'nın doğusunda kuvvetli, kıyı kesimler, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Rüzgar, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'da güneyli, kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli (50-80 kilometre/saat) olarak esecek. İç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı yaşanacak.

Pazar günü ülke geneli parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri yağışlı geçecek. Yağışlar, Karadeniz ve Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Rüzgar Güney Ege, İç Anadolu'nun güneyinde kuzeyli, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat) olarak esecek. İç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı gerçekleşebilecek.

PAZARTESİ DOĞU KESİMLER PARÇALI VE ÇOK BULUTLU

Yurt genelinde pazartesi ve salı günü doğu kesimler parçalı ve çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Şanlıurfa, Rize, Artvin ve Ardahan çevreleri yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.

Yağışlar Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olacak.

Ülkenin kuzeydoğu kesimleri çarşamba günü parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.

Ülke genelinde perşembe günü ise kuzeydoğu ile batı kesimler parçalı, yer yer çok bulutlu, diğer yerler az bulutlu ve açık olacak.

Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe, iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma, don ile sis ve pus bekleniyor.

Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıkları iç kesimlerde azalarak mevsim normallerinin altına düşecek.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman için buzlanma ve don uyarısı yapıldı.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Malatya, Elazığ, Tunceli, Adıyaman ve Bingöl'de hava, yarın sabaha kadar yağmur, karla karışık yağmur ve kentlerin yüksek yerleri karlı geçecek.

Bölgede gece ve sabah saatlerinde havanın yer yer sisli ve puslu olması öngörülüyor. Hava sıcaklıklarında 2 derece düşüş beklenen bölgede rüzgarlar farklı yönlerden hafif esecek.

Vatandaşlar ile ilgililere, gece ve sabah saatlerinde beklenen buzlanma ve don olayı nedeniyle ulaşımda yaşanması muhtemel aksaklıklara karşı dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulunuldu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Siber dolandırıcıların oyununa gelmeyinNeredeyse her gün telefonumuza bilmediğimiz numaralardan mesajlar geliyor. Kendilerini banka ya da bilinen bir kurumun adıyla tanıtarak gönderdikleri linke tıklamamızı istiyorlar. İşte bu noktada siber dolandırıcılarının oyununa geliyoruz.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler