Geri Dön
GündemMHRS ve e-Nabız üzerinden koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? Telefon ile aşı randevusu alınır mı?

MHRS ve e-Nabız üzerinden koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? Telefon ile aşı randevusu alınır mı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı çalışmaları devam ediyor. Ülkemizde üç aşamada gerçekleştirilecek olan aşılama çalışmaları kapsamında 1. aşamada yer alan son grup olan 65-69 yaş arasında bulunan vatandaşların aşılanma çalışmalarına devam edilirken daha öncesinde aşılarını olan ve 28 günü dolduran bireyler ise 2. doz aşılarını olmaya devam ediyor. 2. aşamada yer alan öğretmenlerin aşılama çalışmaları ise bugün başladı. Peki MHRS ve -Nabız üzerinden koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

MHRS ve e-Nabız üzerinden koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? Telefon ile aşı randevusu alınır mı?

Koronavirüs aşı randevusu nereden ve nasıl alınır sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. MHRS ve e-Nabız üzerinden alınan koronavirüs aşı randevuları aynı zamanda Alo 182 üzerinden alınmaya devam ediyor. Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır sorusuna yanıt arayan vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar 7,5 milyon kişi Türkiye'de aşılandı. Aşılama çalışmaları halen devam ediyor. Üç ayrı aşamada gerçekleştirilecek olan koronavirüs aşılama takvimi kapsamında 1. aşamanın son grubu olan 65-69 yaş arası vatandaşların aşılama ve 2. doz uygulamalarına devam ediliyor. Peki Koronavirüs aşı randevusu nereden ve nasıl alınır?

KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Vatandaş aşı grubunda yer alıyor ise, aşı randevusunu e-Nabız üzerinden MHRS’ye bağlanarak ya da MHRS web, mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO 182 hattını arayarak alabiliyor.

MHRS AŞI RANDEVU ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Öncelikli gruptaki vatandaşların aşılanması için randevular, "mhrs.gov.tr", "enabiz.gov.tr" siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi, e-Nabız mobil uygulamaları ile "Alo 182" hattı üzerinden alınabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşın cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

e-NABIZ AŞI RANDEVU ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Vatandaş, randevusu ile hekime gittiğinde hekimler “AŞILA” mobil uygulamasını kullanarak, vatandaşın T.C. Kimlik numarası, randevu barkodu, randevu numarası ya da randevu listesi içerisinden kişi bilgilerine erişip sorgulama yapabiliyor. Böylelikle sorgulanan kişiye ait bilgiler görüntüleniyor. Ardından uygulayacağı aşının QR kodunu uygulama üzerinden okutarak, hem aşıya ait bilgileri kaydediyor, hem de aşının uygunluğunu kontrol ediyor. Hekim QR kodu okuttuğunda aşının saklama koşulları, soğuk zincir doğrulaması Aşı Takip Sistemi üzerinden sorgulanıyor, uygunsa aşı yapılıyor, değilse işlem iptal ediliyor.

Hekim kaydı tamamlayıp vatandaşa aşıyı uyguladığında vatandaşın hem telefonuna kısa mesaj bilgilendirmesi yapılıyor, hem e-Nabız hesabındaki “Elektronik Aşı Kartı”na kaydediliyor, hem de Hayat Eve Sığar hesabına gönderiliyor.

 

 

Tartıştığı kişiyi defalarca bıçakladı, o anlar kameraya yansıdıBeyoğlu'nda tartıştığı kişiyi ardı ardına bıçaklayan şüpheli yakalandı. Bıçaklama ve kavga anları anbean kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet