Geri Dön
GündemMilliyet, emniyet kriminalin Rabia Naz raporunu açıklıyor: Giysideki iz bedende yok

Milliyet, emniyet kriminalin Rabia Naz raporunu açıklıyor: Giysideki iz bedende yok

Milliyet, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin hazırladığı rapora ve ultraviyole ışınlarıyla incelenen giysilerinin görüntülerine ulaştı. Raporda, giysilerdeki izlerle Rabia Naz’ın vücudundaki izler arasında uyum saptanamadığı belirtiliyor ama bu izlerin nereden kaynaklandığı açıklanmıyor.

Milliyet, emniyet kriminalin Rabia Naz raporunu açıklıyor: Giysideki iz bedende yok

Giresun Eynesil’de 13 Nisan 2018’de 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan evlerinin önünde yaralı bulunduktan sonra hastanede ölmüştü. Rabia Naz’ın araba çarpmasıyla mı yoksa yüksekten düşerek mi öldüğü hâlâ tartışılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin hazırladığı kriminal rapora Milliyet ulaştı. Raporda, trafik kazası iddialarına dayanak oluşturan Rabia Naz’ın giysilerindeki izlerle vücudundaki izler arasında uyum saptanamadığı belirtiliyor. Raporda, giysilerin ultraviyole ışın tekniği ile incelendiği ve doktorların ilk müdahalede “yüksekten düşme” görüşü üzerine, olay yeri incelemesinin savcılıkça yeniden yaptırıldığı bildiriliyor.

Keskin kırışıklar

İz incelemesi sonucu hazırlanan ilk raporda, Rabia Naz’ın okul üniformasının sağ kolu ve pantolonunun sağ bacak bölgesinde izler görüldüğü kaydedildi. Bu bölgelerde keskin kırışıkların olması, izlerin desenler içermesi nedeniyle, “araç lastik izi olabileceği” değerlendirildi. Raporda, şiddetli bir güç uygulandığında deri altında araç lastik deseni oluşabileceğine işaret edilerek, otopside çekilen fotoğraflarla kıyafetlerin birlikte değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Birlikte incelemede ise Rabia Naz’ın vücudunda herhangi bir ekimoz kaynaklı iz olmadığı vurgulandı.

Giysinin Rabia Naz’ın vücudundaki darbe izlerine denk gelen bölümünde de lastiğe benzer iz olmadığı bildirildi, bu izlerin nasıl oluştuğu konusunda kanaat belirtmenin mümkün olmadığı vurgulandı.

“Kaza değil ama ne izi?”

Raporda şu sonuca varılıyor: “Çocuğun ölümünün genel beden travmasına bağlı komplikasyonlar sonucunda meydana gelmiş olduğu, çocuğun yaralı bulunduğu ortam ve otopsisinde tespit edilen travmatik değişimlerin lokalizasyon özellikleri, her iki ayakta yumuşak dokularda yırtıklar oluşmuş ayak topuk kemik kırıklarının bulunması, vücudun diğer bölgelerinde tespit edilen kırıkların özellikleri itibariyla ayaklar üzerinde yüksekten düşmeye bağlı spesifik bulgular olması, apartman çatısından koşarak aşağı atlama durumunda söz konusu sundurmaya çarpmadan düşebileceği, ölümün trafik kazasına bağlı olmadığı kayıtlıdır.” Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkan Yardımcısı Oğuz Tüzün, Meclis komisyonunda, birinci raporda elbiselerdeki izin lastik izi olabileceğinin ancak adli tıp incelemesinden sonra karar verilebileceğinin kaydedildiğini; ikinci raporda “bedene izdüşümü olmayan bu izlerin ne izi olduğunun belirlenemediği” ifadelerinin yer aldığını anlattı.

Milliyet, emniyet kriminalin Rabia Naz raporunu açıklıyor: Giysideki iz bedende yok

Manzara ortada! 'Birileri çıkmış 'polis nerede' diyor'Muğla'nın Milas ilçesindeki Kemerköy Termik Santrali'nin tel örgülerine kadar yaklaşan orman yangını kontrol altına alındı. Yetkililer üst düzey tedbirler alındığını, santralin çevresinde hendekler kazıldığını belirtti. Öte yandan gönüllü vatandaşlardan Mehmet Mutlu Geçer, santraldeki yangında alevlerin arasında kalan TOMA'yı görünce, "Birileri çıkmış 'polis nerede' diyor. Polisler yangına müdahale etti. Görülen manzara ortada. TOMA tamamen yanmış" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet