Geri Dön

MİT tespit etti! Şimdi de minibüs...

İstanbul'da FETÖ/PDY üyelerine finansal destek sağladıkları gerekçesiyle MİT tarafından tespit edilip polis tarafından önceki gün düzenlenen operasyonlarla yakalanıp gözaltına alınan 14 FETÖ mensubuna yönelik olarak sürdürülen soruşturma kapsamında, örgütün şimdiye kadar ilk defa ortaya çıkarılan yöntem ve sistemleri tespit edildi. Yıllarca süren çalışmalar sonrasında oluşturulan ve "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evlerinin deşifre edilmesinin ardından örgütün, yeni yöntemlerle İstanbul'un Silivri ve Çatalca ilçelerinde yeni hücre evleri oluşturmaya ve polis baskınına yakalanmamak içinde himmet ve motivasyon amaçlı örgütsel toplantıları artık seyir halindeki kapalı kasa minibüslerde yaptırdığı ortaya çıkarıldı.

MİT tespit etti! Şimdi de minibüs...

FERİT ZENGİN / İstanbul

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde terör örgütü FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, önceki sabah MİT İstanbul Bölge Başkanlığı'nın tespitleri sonrasında, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele polisince örgütün mahrem yapılanmasına destek sağladığı belirlenen bir hücreye ortak operasyon düzenlendi. Örgüte finansal destekte bulundukları ve aktif oldukları belirlenen ve yeni hücre evleri oluşturup ve bu evleri finanse ettikleri tespit edilen 15 örgüt mensubunun yakalanması için düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 14 örgüt mensubu yakalanarak gözaltına alındı.

KAPI KAPI DOLAŞIP PARA TOPLUYORLAR

Aralarında ihraç edilmiş 2 öğretmen ve 2 ByLock kullanıcısının bulunduğu 14 örgüt mensubu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınırken, örgütün son dönemlerindeki faaliyetlerine yönelik olarak yapılan soruşturmada ise şimdiye kadar ilk defa ortaya çıkarılan yöntem ve sistemlere rastlandı. Örgütün yıllar içerisinde oluşturduğu kapalı yapısını şekillendiren ve "gaybubet evleri" olarak adlandırılan hücre evlerinin deşifre edilmesinin ardından, aldıkları talimatlar doğrultusunda kapı kapı dolaşarak kendilerine yakın gördükleri esnaftan para topladığı belirlenen şüphelilerin, topladıkları paralarla İstanbul'un kenar ilçeleri Çatalca ve Silivri'de yeni hücre evleri evleri açtıkları tespit edildi. 

YENİ GAYBUBET EVLERİ ÇİFTLİK EVİ GÖRÜNÜMÜNDE

Açtıkları ve açacakları yeni gaybubet evlerini dikkat çekmemesi için daha çok çiftlik evi görünümündeki evlerden tercih ettiği belirlenen örgüt üyelerinin, farklı illerdeki ve İstanbul'daki firari ve aranan örgüt mensuplarına maddi yardımda bulundukları, örgütsel kopmaların önlenmesi içinde motivasyon  toplantıları düzenledikleri tespit edilip ortaya çıkarıldı.

SEYİR HALİNDEKİ MİNİBÜSTE TOPLANTI

Birçok örgütsel toplantılarının polis baskınına uğraması ve hücre evlerinin polis takibinde olması bilgisine ulaştıkları belirlenen örgüt mensuplarının takibe ve baskına düşmemek için toplantıları artık kapalı kasa minibüslerde gerçekleştirdiği de tespit edildi. Seyir halindeki minibüslerde bir araya gelip gizlice toplanan örgüt mensuplarının, son dönemlerde yoğunlaşan örgütsel kopmaların önüne geçebilmek içinde bu minibüslerde motivasyon konuşmaları yaptıkları ortaya çıkarıldı.

Gözaltına alınan 14 örgüt mensubunun emniyetteki sorgu işlemleri sürerken polisin firari bir örgüt mensubunun yakalanmasına ve örgütün faaliyetlerinin deşifre edilip ortaya çıkarılmasına yönelik çalışması devam ediyor.

Prof. Cemil Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı!İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı. 67 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için Nakkaştepe Mezarlığı'nda cenaze namazı kılındı. Cenazeye oğlu Onur Taşçıoğlu, ailesi ve yakınları katıldı. Corona virüs tedbirleri kapsamında maskeli ve sosyal mesafe korunarak cenaze namazı kılındı. Cenaze Üsküdar Nakkaştepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber