Geri Dön
GündemMSÜ tercih işlemleri ne zaman sona erecek? MSÜ tercihleri nasıl yapılır?

MSÜ tercih işlemleri ne zaman sona erecek? MSÜ tercihleri nasıl yapılır?

MSÜ tercih işlemleri için başvurular alınmaya devam ediyor. Milli Savunma Üniversitesi kapsamında meslek yüksekokulları ve fakülte bünyesinde eğitim almak isteyen adaylar için tercih işlemleri 24 Nisan tarihinde başladı. MSÜ tercih işlemlerinin 11 Mayıs tarihinde sona ermesi bekleniyordu. Yapılan duyuruya göre tercih işlemleri 18 Mayıs tarihine kadar uzatıldı.

MSÜ tercih işlemleri ne zaman sona erecek? MSÜ tercihleri nasıl yapılır?

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim almak isteyen adaylar 12 Nisan tarihinde açıklanan sınav sonuçlarının ardından 24 Nisan tarihinde tercih işlemlerini e-devlet platformu üzerinden yapmaya başladı. MSÜ tercih işlemlerinin 11 Mayıs tarihinde sona ermesi bekleniyordu. https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılan duyuruda MSÜ tercih işlemlerinin 18 Mayıs tarihine kadar uzatılması beklendi.

MSÜ 2018 TERCİH İŞLEMLERİ

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 18 Mart 2018 tarihinde icra edilen ve sonuçları 12 Nisan 2018 tarihinde açıklanan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na katılan tüm adaylar, tercih işlemlerini 24 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapabilecek. Yapılan duyuruya göre MSÜ tercih işlemleri 18 Mayıs tarihine kadar uzatıldı. Adaylar tercih işlemlerini e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirebilecek.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TERCİH İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

MSÜ SEÇİM AŞAMALARI NASIL YAPILACAK?

İkinci seçim aşamaları ise 11 Haziran tarihinde başvuruların değerlendirilmesi ve 23-24 Haziran tarihlerinde YKS sınavlarının tamamlanmasının ardından 26 Haziran tarihinde başlayacak. İkinci seçim aşamaları kapsamında Fiziki Yeterlilik Testi-HHO için Psikomotor Testi-Bando Asb. MYO için Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı-Mülakat yapılacak.

Adayların, Gün ve aya bakılmaksızın Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında (1997 ve sonrası doğumlu olması gerekmektedir. Ayrıca, Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin EK-A bölümünde gösterilmiştir.

Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar "Askeri Öğrenci Olur" kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

Sardinya Adası'ndaki yangın nedeniyle 1500'den fazla kişi tahliye edildiİtalya'nın batısındaki Sardinya Adası'nda dünden bu yana devam eden orman yangını nedeniyle 1500'ü aşkın kişinin tahliye edildiği bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet