Geri Dön

Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Muharrem ayında hangi günler oruç tutulur?

Muharrem ayı için artık geri sayım başladı. Hicri yılbaşı için heyecan dorukta ve oruç tutacak olan vatandaşlar 'Hangi günler oruç tutulur?' sorusuna cevap arıyor. İşte detayları...

Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Muharrem ayında hangi günler oruç tutulur?

Hicri yılbaşı olan muharrem ayı için artık sayılı saatler kaldı. Müslüman vatandaşlar için ayrı bir önemi olan bu hayırlı ay iple çekiliyor. Müminler sıklıkla Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Muharrem ayında hangi günler oruç tutulur? sorusuna cevap arıyor.

MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Hicri yılbaşı olan muharrem ayı bu yıl 20 Ağustos'ta başlayacak.

MUHARREM AYININ ANLAMI NEDİR?

Muharrem Hicri takvime göre yılın birinci ayıdır. Muharrem Arapça bir kelime olup, kelime kökü itibarıyla “haram”dan türemiştir. Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamındadır. Araplar, İslamiyet öncesi dönemde (Cahiliye döneminde) dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan “muharrem” ayında birbirlerine savaş açmak gibi “yasaklanan” fiillerden kaçınır ve uzaklaşırlarmış.

Muharrem Matemi’nin amacı: Bu türlü acıların bir daha yaşanmaması için gerekli olan insanlık değerlerini ve Alevî öğretisini özümsemektir. Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez.

Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Mâtem Orucu’nun temel ilkesidir. Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Matemden amaç, kendine eziyet yapmak değil, kötülük ve katliamların bir daha olmaması adına anmak ve unutmamaktır. Kerbelâ katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin’in kurtulması ve Ali’nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah’a şükredilir. Bu nedenle Muharrem mâtemi, aşûre geleneği ile biter. 12 gün orucun ardından Aşûre Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşûre yenilir ve dağıtılır.

Kaza yapan sürücüden ilginç cevap! 500 kilometre hızla geliyordumGaziantep’te park yapma hazırlığındaki araca arkadan çarpan otomobilin sürücüsüne çarptığı aracın sahibi "Kaç kilometre hızla geliyordun" diye sorunca "500 kilometre hızla geliyordum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber